Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 24-02-17, 22:42
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω με μια κατηγορία που πιστεύω πως ανήκω εγώ και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα. Οι σχολιαστές. Είναι οι χρήστες που συνήθως δεν αναρτούν θέματα προς συζήτηση, που δεν ξεκινάνε κάτι νέο. Μπορεί να συμμετέχουν σε ήδη ανοικτά θέματα, από αδιάφορα έως παραγωγικά, κάνοντας σχόλια έξυπνα ή χαζά, πετώντας ατάκες ουδέτερες έως και επί παντός επιστητού. Αλλά δεν δημιουργούν νέα θέματα.

Εκτός από τους σχολιαστές, υπάρχουν και οι αναγνώστες. Είναι αυτοί που μόνο διαβάζουν και όταν γράφουν, συνήθως σχολιάζουν. Κάποτε με ρώτησε κάποιος σε ένα άλλο φόρουμ, γιατί δεν ανοίγω θέματα, αλλά μόνο σχολιάζω. Του απάντησα πολύ απλά ότι "δεν έχω τίποτα να θίξω". "Το περίμενα" μου απάντησε. Ήταν ένας χρήστης που άνοιγε συνέχεια θέματα με αρλούμπες, δεν θα τον έλεγα τρολ, αλλά θεωρούσε ότι κάτι κάνει στη ζωή του. Μου δίδαξε όμως κάτι: Υπάρχει όμως μια πιο εξειδικευμένη κατηγορία αναγνωστών-σχολιαστών. Η "δεν έχω να συζητήσω τίποτε μαζί σου". Αρκετοί κρατιούνται στις δυο πρώτες κατηγορίες μέχρι να προσπαθήσουν να εμπλακούν σε παραγωγικές συζητήσεις με διάφορους χρήστες των φόρουμ και μετά μπαίνουν στη τρίτη κατηγορία.

Είναι η κατηγορία που σου ανοίγει το δρόμο για δυο προοπτικές. Την αθόρυβη αποχώρηση ή το λεγόμενο μπάχαλο που οδηγεί σε διαγραφές. Γιατί όταν θέλεις να συζητήσεις, πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για διάλογο. Δεν μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιο σοβαρό θέμα κάνοντας κατάθεση ψυχής, και να εμφανίζεται ένα ufo γεμίζοντας στο θέμα σου σελίδες με παπάντζες. Νομοτελειακά λοιπόν οι περισσότεροι σοβαροί χρήστες, μάλλον οι σοβαροί άνθρωποι πίσω από τα ψευδώνυμα θα φύγουν. Όταν διαπιστώσουν ότι δεν μπορεί να γίνει συζήτηση. Ότι απλά χάνουν την ώρα τους.
Απάντηση με παράθεση