Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 24-06-06, 14:34
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε quendi,νομιζω πως θα κατανοησεις καλυτερα τη θεση μου απο το παρακατω παραδειγμα.Φαντασου εσυ να επικρατουσε σημερα η αποψη του Πλατωνα,οτι στα σχετικα με τον υλικο κοσμο δεν δυναται να υπαρχει γνωση παρα μονο γνωμη,δλδ οτι η αντιληψη περι του υλικου κοσμου ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.Εσυ αν μελετουσες τους επιστημονες που μελετεις(και που αν ισχυε το παραπανω αυτοι οι επιστημονες θα θεωρουνταν αιρετικοι και θα ηταν περιθοριοποιημενοι) και με τη γνωση που εχεις πανω στο θεμα δε θα αντιδρουσες σε μια τετοια κατεστημενη αποψη;

Κατι παρομοιο συμβαινει σημερα με την φιλοσοφια,υπαρχει θα ελεγα απολυτη αντιστοιχηση με το παραδειγμα που σου εδωσα γιατι η φιλοσοφια ειναι η επιστημη του μεταφυσικου,ειναι η μελετη δλδ ενος αλλους κοσμου παραλληλου με τον υλικο αλλα πληρως αντιληψιμου απο την ανθρωπινη ιδιοτητα της νοησης.Μπορει να κανω λαθος αλλα για μενα αυτη η περιθοριωποιηση και παρερμηνια των αρχαιων φιλοσοφων μου "βρωμαει" συνωμοσια.

Ιδιαιτερα μαλιστα απο τη στιγμη που η περιορισμενη αντιληψη περι ηθικης και λογικης που επικρατει σημερα μεταξυ των περισσοτερων ανθρωπων ειναι αμεσο αποτελεσμα του (ψευτο)φιλοσοφικου υλισμου.

Εγω ειλικρινα βλεπω την ιδια προσπαθεια απο τη μερια του επιστημονικου κατεστημενου οπως και της εκκλησιας,να τεθουν περιορισμοι στον τροπο σκεψης του ανθρωπου.Και αν το παραδειγμα που σου εδωσα παραπανω το θεωρεις ακραιο και δυσκολο να εφαρμοστει,εγω προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι αν το κατεστημενο το συμφερε η αποριψη του υλικου και αισθητου κοσμου,δεν θα ειχε κανενα προβλημα να δημιουργησει τις καταλληλες θεωριες...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση