Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #108  
Παλιά 10-01-18, 22:59
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ο Αριστοτέλης στο βιβλίο του, Περί μνήμης και αναμνησεως,αν και ο ίδιος όπως λέει δεν τις έχει χρησιμοποιήσει ,μας δίνει κάποιες μεθοδους για εκείνον /η που ενδιαφερεται να μάθει τους λογους που η ψυχή του/της συνεχίζει να κάνει τα ιδια λάθη, τα οποία αυτά μπλοκάρουν την πνευματική εξέλιξη του/της.Επειδη δεν γίνεται να μεταφερω το βιβλίο σε γραφτό λόγο, θα γράψω όσα θυμάμαι τώρα.

Αυτά που εμείς ονομάζουμε σήμερα καρμα,είναι εντονες αρνητικές συναισθηματικες χαραξεις της ψυχης από προηγούμενες ζωές ,εξ ου και ο χαρακτήρας μας, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με γονίδια, με μόρφωση και με εκπαίδευση.Το να ανασυρει κάποιος -ά τις αναμνήσεις ,και οχι τις μνημες,είναι πάρα πολύ δύσκολο, οι δε μέθοδοι είναι ακόμα πιο δύσκολοι γιατί όπως αναφέρει πρέπει να γνωρίζει χρονο,τόπο, και σε ποια προηγούμενη ζωή από τις τρεις για κάθε ανάμνηση. Ο σκοπός είναι η ψυχή να βρεθεί σε κατάσταση εντελεχειας ,να ολοκληρωθει.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση