Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-03-08, 17:52
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Αγαπητέ Spiral Architect, όταν θέλω να κάνω προσωπικές επιθέσεις τις κάνω και τις πέρνουν χαμπάρι όλοι... Δεν έκανα λοιπόν προσωπική επίθεση στο μέλος Τάκης Παπαδόπουλος, αλλά στο κείμενο - σκουπίδι που παράθεσε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Δεν ξέρω κύριε Τάκη Παπαδόπουλε, τι γνώσεις έχετε, αλλά εάν πάρω μία προς μία παράγραφο το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό...
Όταν αναφέρεις το όνομα κάποιου, απευθύνεσαι σε πρώτο πρόσωπο και κατακρίνεις μια γνώμη που παραθέτει ο ίδιος(ακόμα και άν δέν ειναι κάν δική του)..πόσο ποιό προσωπικό μπορεί να γίνει? Πρέπει να τον βρίσεις κατάμουτρα δηλαδή?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Το τι έγραψα για τον κομιστή του κειμένου είναι προφανώς που σε πείραξε.
Είναι το ίδιο λοιπόν και για εσένα και για όλους τους υπόλοιπους που θεωρείτε το κείμενο ως το χαρακτήρισες ως άνω.
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...
Και έχεις τις γνώσεις εσύ ώς διδάκτορ Ιστορίας,αρχαιολογιάς και επιστημονικών ερευνών? Και τις εκφράζεις με αναμφισβήτητα επιχειρήματα του τύπου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
αλλά εάν πάρω μία προς μία παράγραφο το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό.
Πίσω απο την κάλυψη του internet ο καθένας άσχετος μπορεί να το παίξει επιστήμονας, και δυστυχώς εσύ έχεις περάσει στο επόμενο επίπεδο, να μας το παίζεις Μέγας Διδάκτορ-Φιλόσοφος. Μόνο Ζούπερμαν δεν έχεις γίνει ακόμα..

Για να τελειώνουμε λοιπόν, εγώ προσωπικά ώς ένας ταπεινός αναγνώστης βασίζομαι στη λογική των επιχειρημάτων αυτού του κειμένου, που έρχονται να συμπληρώσουν τα κενά των εώς τώρα Εγυπτιολογικών θεωριών που αναζητούσαν την απάντηση σε πολύ σοβαρά ερωτήματα σχετικά με τις πυραμίδες και την Σφίγγα, και με καλύπτουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Μέχρι να αποδειχθούν ή να καταριφθούν απο μία λογικότερη θεωρία.

Εσύ παρουσιάζεσαι ώς ειδήμων-παντογνώστης, και χωρίς να παρουσιάσεις ούτε ένα επιχείρημα καταρίπτεις τη θεωρία ώς Σκουπίδι. και σάν να μή φτάνει μόνο αυτό, προβαίνεις σε γενικούς χαρακτηρισμούς όπου όλοι εκτός απο σένα είμαστε άσχετοι, παράλογοι ημιμαθείς κτλ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Ο Ηρόδοτος δεν με πείραξε - δες πως ξεκινάει το κείμενο σκουπίδι.
Θεωρεί ΕΞΑΡΧΗΣ - καθώτι μόνο αυτό βολεύει τον ψεύτη συγγραφέα του - ότι ο Ηρόδοτος είναι παραμυθάς!!! Τέρμα, τελείωσε, ο Ηρόδοτος είναι παραμυθάς, δεν μπορούμε να τον εμπιστευτούμε και άρα μπορούμε να γράψουμε ότι θέλουμε από εδώ και πέρα....
Από την αρχή μπορείς να καταλάβεις την σαπίλα του κειμένου...

Το πιο παράξενο είναι όμως ότι ενώ εσύ Spiral Architect, χτυπιόσουν για τον αρχαίο πολιτισμό σε άλλα θέματα, η παρουσίαση του Ηροδότου ως ψεύτη και παραμυθά δεν σε ενόχλησε καθόλου.... (?????)
Απο τα λεγόμενα σου είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιείς μια φράση απόλυτα για να διμιουργήσεις αυτομάτως συναισθηματική φόρτιση και αντίλογο εναντίον ολόκληρου του κειμένου(και του συγγραφέα) που βασίζεται σε επιστημονικές γνώσεις και επιχειρήματα.
Όχι δέν με πείραξε η παρουσίαση του Ηρόδοτου ώς Πατέρα του Ψέματος, γιατί δέν έχω τον φανατισμένο δογματισμό που θεωρεί κάθε γνώμη Απόλυτη και πέραν πάσας αμφιβολίας.
Μπορεί όντως ο Ηρόδοτος να έγραψε κάποιες ανακρίβειες ή κάποια ψέματα μέσα στις τόσες του αλήθειες, και αυτό για να εξυπηρετήσει κάποιο συγκεκριμένο σκοπό.
Θα πρέπει συμφωνα με τη δική σου λογική να καταδικάσουμε όλο το έργο του απο μία πράξη?
Η μήπως ο Ηρόδοτος ήταν ένας αρχαίος Πάπας, είχε δηλαδή το αλάθητο και το αναμάρτητο, οπότε αποκλείεται να διαστρέβλωσε ένα κομμάτι της ιστορίας για να υπηρετήσει κάποιο σκοπό, ή απλά να έκανε λάθος?(βλέπε μυνήματα Ιεροφάντη).

Καθόλου παράξενη λοιπόν η αντίδραση μου γιατί δέν είμαι δογματισμένος, και καθόλου παράξενη ή αντίδραση σου γιατί είσαι δογματισμένος, και το δείχνεις σε όλα σου τα μυνήματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΥΓ. Ποτέ δεν προσπαθώ να δημιουργήσω ένταση, αλλά να θέσω την λογική σκέψη. Λογική σκέψη πέρα από κάθε πιστεύω και κάθε πόθο...
Εσύ να διμιουργήσεις εντάσεις??Είναι δυνατόν??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Θεωρεί ΕΞΑΡΧΗΣ - καθώτι μόνο αυτό βολεύει τον ψεύτη συγγραφέα του..
Από την αρχή μπορείς να καταλάβεις την σαπίλα του κειμένου...

όταν θέλω να κάνω προσωπικές επιθέσεις τις κάνω και τις πέρνουν χαμπάρι όλοι...
ΔΕΝ έχετε τις γνώσεις και ίσως και την κοινή λογική για να καταλάβετε ότι το κείμενο είναι γεμάτο ψέματα και ανοησίες...
Δεν είμαι πιτσιρίκι για να μην ξέρω τι γράφει ο κάθε συγγραφέας ή καλύτερα που προσπαθεί να το "πάει"...
το ένα λόγο κείμενο, που παραθέσατε θα αποδειχτεί στο τέλος ότι είναι ένα σκουπίδι και ΜΟΝΟ αυτό...
Τα λες και τα πιστέυεις?
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση