Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-10-07, 04:00
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Question

Αγαπητή Miracle νομίζω ότι λίγο πολύ έθεσες πράγματα που όλοι μας αναρωτιόμαστε καθημερινά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miracle1
τελικά ποια είναι η σωστή θρησκεία? Η τελικά ποιος είναι ο ρόλος των διάφορων θρησκειών?
Όσο θυμάμαι από τα θρησκευτικά που κάναμε στη δευτέρα λυκείου και είχαν να κάνουν κατά κύριο λόγω με τις θρησκείες, σε όσες σαν και τις δικές σου ερωτήσεις κάναμε στην καθηγήτριά μας, ένα πράγμα μας έλεγε πάντα: ότι ο Θεός είναι ένας απλά οι άνθρωποι τον ερμηνεύουν διαφορετικά. Για τους Μουσουλμάνους ο Αλλάχ, για τους Χριστιανούς ο Ιησούς, για τους Βουδιστές ο Βούδας κοκ...Κάθε λαός έχει τις παραδόσεις του και τα πιστεύω του και αυτά εφαρμόζει στην καθημερινή του ζωή μέσω της θρησκείας του.

Παράθεση:
Ποιος είναι ο σκοπός όλων αυτών που περνάμε καθημερινα? γιατί ταλαιπωρούμαστε?
Δεν ξέρω για τις άλλες θρησκείες αλλά σύμφωνα με το Χριστιανισμό, όλα αυτά που περνάει κάθε άνθρωπος είναι "δοκιμασίες" του Θεού για να δει πόσο δυνατοί και πιστοί είμαστε (μπλά μπλά)...εδώ τώρα χάνεται η μπάλα...όταν μια ζωή δέχεσαι το ένα χτύπημα μετά το άλλο, βλέπεις τι γίνεται γύρω σου στο κόσμο και στο τέλος δεν υπάρχει δικαίωση...τι σημασία έχει?? Τί να σου πω...Νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο δίπλα μας που μας "δίνει δύναμη", αν μπορώ να το πώ έτσι, για να συνεχίσουμε.
Απ' ότι βλέπεις και εγώ τη μια σκέψη μετά την άλλη κάνω, και μια βλέπω το αρνητικό και αμέσως μετά το θετικό (φιλοσοφική σύγχυση!! )...
Νομίζω πως κάθε άνθρωπος ερμηνεύει όλα αυτά που αναφέρεις μέσα από τα βιώματά του. Πρέπει να "ζήσεις" για να "μάθεις". Σε όλες τις θρησκείες δοκιμάζεσαι και στο τέλος κρίνεσαι, είτε αυτό είναι παράδεισος είτε αυτό είναι κάρμα...

Εγώ νομίζω πως ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να στηρίζεται στα δικά του πόδια για να επιβιώσει στην σκληρή ζωή που ζούμε, να πάρει τις δικές του σωστές αποφάσεις και να "χτίσει" τα δικά του θεμέλια για να κάνει τη ζωή του καλύτερη...καλός είναι και ο ώμος του Θεού στις δύσκολες στιγμές, αλλά άμα περιμένεις να ζήσεις μόνο από τη βοήθειά του...είσαι χαμένος!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση