Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 27-05-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παρόμοια ιστορία και στην Λέσβο πριν πολλά πολλά χρόνια από το στόμα της μάνας μου και πριν από αυτή γιαγιάς μου.
Αναφέρουν για μια κοπέλα που πέθανε νέα αλλά δεν την διάβασε καλά ο παπάς. Από τότε εκείνη σηκωνόταν από τον τάφο και έκοβε βόλτες.
Το σκάνδαλο ξεκίνησε μετά από λίγες ημέρες της ταφής της αφού σε μια εκδήλωση τοπική ένας φαντάρος την γνώρισε και επιχείρησε να την επιστρέψει στο σπίτι της. Αναφορά λέει ότι έκανε ψύχρα και έριξε στην πλάτη της την ζακέτα του. Την πήγε μέχρι το σπίτι της αλλά δεν στάθηκε να δει αν όντως μπήκε μέσα.
Μετά από λίγες ημέρες εκείνος αναζητώντας αυτή αλλά και την ζακέτα του, χτύπησε την πόρτα του σπιτιού που έκανε αναφορά για το πατρικό της.
Όλοι εξεπλάγην ακούγοντας το περιστατικό και του είπαν ότι είναι νεκρή η κοπέλα πριν την εκδήλωση αυτή. Ο νεαρός στρατιώτης εντελώς φρικαρισμένος δεν έλεγε να τους πιστέψει και πήγανε όλοι μαζί στο νεκροταφείο.
Η ζακέτα του ήταν τοποθετημένη δίπλα από το τάφο της.
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πέρα ότι εγώ το θεωρώ αστικό θρύλο και στης 2 περιπτώσεις πάντως ότι απλά δεν διαβάζονται καλά. Επίσης η μάνα μου, γιαγιά μου και γνωστoi, δέχονται τον βρικόλακα ως κάτι το συνηθισμένο. Δεν τρομάζουν στην ιδέα και όπως λένε απλά περιφέρονται ανάμεσα στους ζωντανούς. Δεν ενοχλούν.. (το δέχονται όλοι πολύ cool)

(και άλλο 1 περιστατικό που δεν θυμάμαι.. Όταν τύχη να συναντηθώ με την μάνα μου θα ρωτήσω και μεταφέρω εδώ. Επίσης να σημειώσω ότι ΑΝ θυμάμαι καλά το είχα γράψει αυτό και παλιότερα αλλά λόγο αναβάθμισης φόρουμ διαγράφτηκαν όλα.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 27-05-08 στις 18:31
Απάντηση με παράθεση