Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #936  
Παλιά 17-11-14, 16:31
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Αυτό προσπάθησα να δείξω και σε παλαιότερα μηνύματα όταν ρωτούσα "ποια είναι η απόδειξη που έχεις για την πίστη σου;", "τι σε έκανε να πεις ότι αυτή είναι η αλήθεια;", "ποιο το κλειδί που βρήκες για να ξεκλειδώσεις αυτό το τεράστιο θέμα;". Δυστυχώς, ή δεν πήρα απάντηση ή πήρα απάντηση τύπου "είναι προσωπικό, δεν μπορώ νατο συζητήσω" (για τις "απαντήσεις" του Μπιλάρα, δεν συζητάω καν). Οκ! κι εγώ μπορώ να υποθέσω ό,τι θέλω.

Φόλαρχε, προφανώς το μήνυμά μου είναι σκωπτικό, αλλά η απάντηση που μου δίνεις δεν συνάδει με το ότι ο Θεός έθεσε τις παραμέτρους και άφησε την εξέλιξη για τα υπόλοιπα (όπως δείχνει και ο rados; ). Αλλιώς, τι μπορεί να είναι το "παρά φύση;"
Ποιος είπε ότι ο Θεός έθεσε παράμετρους και τα άφησε (κι ότι γίνει
Στην ιουδαιοχριστιανική (αν θέλεις να την πω έτσι) κοσμογονία και κοσμολογία υπάρχει σαφής ακολουθία που δείχνει τα γιατί. Χρησιμοποιώ την δόκιμη (στη ανατολικη΄εκκλησία ορολογία για να το περγράψω, με τα παρα-φύση & κατα-φύση, αν δεν τη γνωρίζεις γίνεται να το πω απλούστερα αλλά αυτό που λέω με δυο λέξεις "παρα φύση" θα θέλει παράγραφο και βάλε γι'αυτό το έγραψα έτσι και ο νοοών νοιείτω... Τέτοιες και παρόμοιες "απορίες" πάντως που με λίγη σκωπτική ή και άλλη διάθεση κυκλοφορούν δεν έχουν βάση όταν γνωρίζεις το συνολικό πλαίσιο (της ιουδαιοχριστιανικής, κοσμογονία, κοσμολογία, φυσιολογίας και ανθρωπολογίας εννοώ) όταν ληθφούν υπόψη όλες οι παράμετροι.
Απάντηση με παράθεση