Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #197  
Παλιά 09-06-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Χμ, εγώ το βλέπω ως εξής: είτε θα είμαι συνειδητός στο άστρικο με αποτέλεσμα να βλέπω αυτές τις οντότητες όταν εμφανίζονται και να τις διώχνω
είτε όταν κοιμάμαι θα είμαι μέσα σε ένα όνειρο, στο άστρικο πάλι αλλά με κλειστά κατά μια έννοια τα μάτια και ενώ οι ίδιες οντότητες θα βρίσκονται γύρω μου, εγώ θα θεωρώ ότι είμαι ασφαλής επειδή δεν θα τις βλέπω ( όπως η στρουθοκάμιλος ένα πράγμα)
Ξέρεις πως όταν σε ονειρικές καταστάσεις έχεις απόλυτο έλεγχο στα πάντα τότε το πιο πιθανό είναι να ονειρεύεσαι να ονειρεύεσαι.
Άρα δεν αντιμετωπίζεις ακριβώς τον φόβο αλλά τον αποφεύγεις. Και το σημαντικότερο οι <οντότητες> παραμένουν γύρω σου. Όταν κάτι όμως δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δεν απειλεί.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Για να πετύχω κάποιο άστρικο ταξίδι, πρέπει να έχω συνειδητή καθημερινότητα. Και μόνο αυτό εμένα με βοηθάει.
Επίσης, στόχος δικός μου αυτόν τον καιρό είναι η εξερεύνηση του υποσυνείδητου, να μάθω εν ολίγης καλύτερα τον εαυτό μου. Αυτό φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι βοηθάει στην καθημερινότητα.
Η ερώτησή μου δεν αφορούσε το πως καταφέρνεις να κάνεις α.π. αλλά που σε βοηθάει η α.π. στην φυσιολογική ζωή.
Ο καθένας έχει μια φυσιολογική αντίληψη του εαυτού του, και μαθαίνεις περισσότερα για τον εαυτό σου και χωρίς αυτήν απλά με τις καθημερινές εμπειρίες της ζωής. Στην συνειδητή καθημερινότητα πάντως συμφωνώ μιας και αυτό προσφέρει ετοιμότητα και εγρήγορση και σε άλλους τομείς.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb
Αυτό πρέπει να το δεις μόνος σου μέσω των δικών σου εμπειριών.
Αυτό το έχω δει σε κάποια άλλα άτομα και δυστυχώς ήταν θλιβερό γεγονός, ο πλανεμένος να νομίζει πως βλέπει την αλήθεια και προσπαθεί να την επιβάλει και σε άτομα πιο <αθώα>. Αλλά αν κάποιος θέλει να πιστέψει πάρα πολύ σε κάτι τότε μπορεί όντος να πιστεί ότι μαύρο είναι άσπρο.

Έχω σταματήσει να ασχολούμε πρακτικά με την α.π. εδώ και λίγα χρόνια παρ' όλο που είχα τρομερή διάθεση και κάποιες μάλλον επιτυχημένες δοκιμές. Τα γεγονότα που με απώθησαν από την πρακτική ήταν και εμπειρίες κάποιων γνωστών μου ατόμων, και πολύ ανάλυση πάνω στο θέμα.
Απλός προσωπικά μου είναι πλέον αδιάφορη μιας και πολλά πράγματα που ζητούσα τα βρήκα χωρίς α.π. (πέρα από το συνειδητό ονείρεμα που θεωρώ κάτι πολύ εντυπωσιακό αν και έχω και πολύ καιρό να βιώσω συν. ονείρεμα. )
Δεν λέω σε κανέναν να μην συνεχίσει την πρακτική αφού το θέλει, απλός δεν θα πρότεινα να το επιδιώξει κάποιος συνειδητά και όσοι ασχολούντε να είναι προσεκτικοί γιατί τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται ή όπως θα θέλαμε να είναι.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση