Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #579  
Παλιά 07-10-14, 00:47
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Οχι δεν εχω πεσει σε αντιφαση. Αναφερομαι στην επιγνωση και οχι στην βαθυτερη γνωση.
Ενα παραδειγμα επιγνωσης που δεν οδηγει σε αντιφαση , ειναι η αναφορα που κανουμε στο αγνωστο πεδιο του ασυνειδητου.
Απο την στιγμη που λειτουργουμε και εκφραζομαστε μεσα απο την συνειδηση , καθε αναφορα προς ενα ασυνειδητο που υπαρχει, φανταζει αντιφατικη.
Διαφορα ειναι οτι ενω λεμε οτι κατι υπαρχει , αυτο απλα μενει στο επιπεδο της επιγνωσης και οχι της αναλυτικης γνωσης του περιεχομενου.
Για αυτο και ολας λεω:

//Η ανοησια δεν βρισκεται στον Θεο που ξερει τι κανει, αλλα στον ανθρωπο που δεν ξερει που πηγαινει και που πατα.
Ειναι μεγαλη ανησια να μιλαμε για κατι που δεν κατανοουμε ουτε κατα το ελαχιστο.//

Δηλαδη Ο θεος του οποιου αποδεχομαι την υπαρξη , αποδεχομαι και την ιδιοτητα, γιατι διαφορετικα τι Θεος θα ηταν αν δεν ηξερε τι εκανε ?
Απο την αλλη επειδη ειμαι ανθρωπος, ξερω απο μεσα τι σημαινει να εισαι ανθρωπος , που σιγουρα δεν εισαι Θεος , αρα δηλαδη αυτου που δεν ξερει που πηγαινει και που πατα .
Η ανοησια λοιπον ειναι ενω εχεις επιγνωση Οτι δεν εισαι Θεος , παρ ολα αυτα αποφασιζεις και κρινεις ως σαν να εισαι.

Αυτο που λεω εγω ειναι οτι ναι υπαρχει Θεος ακομα και αν δεν γνωριζω τι ειναι αυτο , οπως επισης υπαρχει ασυνειδητο και το αποδεχομαι χωρις να το γνωριζω .

Μετα το οτι με καποιον τροπο μιλαω για τον Θεο, οπως μιλαω ας πουμε και για το ασυνειδητο :

//Εγω θεωρω οτι ο Θεος ειναι πισω απο ολες τις βαθυτερες εκδηλωσεις της πραγματικοτητας σε ενα πολυ λεπτοτερο και ενοποιημενο πεδιο πραγματικοτητας.
Αυτος ο Θεος δεν εχει την αναγκη μου να τον πιστευω , γιατι αυτος ειναι απειρος, ειναι αιωνιος και ως εκ τουτου εντελως ακατανοητος.//

Δεν σημαινει οτι προσπαθω να επιβαλω αυτη μου την οπτικη.
Ενα βασικο λαθος ειναι , οτι απο την στιγμη που επικοινωνουμε με λογο και λεξεις , αυτοματα δεν μπορουμε να υπερβατολογουμε για Θεους και δαιμονες.

Καθε συζητηση ειναι μια πραξη λογικης και λογου και οχι μεταφυσικης υπερβατολογιας.

Η ανοησια ειναι η χρηση της γλωσσας και κατ επεκταση η λογικοποιηση των περιεχομενων του ασυνειδητου, οπως επισης και εκεινη του περιεχομενου των Θεολογιων.

Επιπλεον σε αυτο το σημειο θα πρεπει να αναφερω οτι η γνωση μας για την πραγματικοτητα κινειται στην περιοχη της αυτοαναφορικοτητας των επιχειρηματων .
Σε καποιο αρχικο σημειο καθε ειδους λογικης προτασης και εκφρασης, κανουμε αναγκαστικα και εκ των πραγματων αξιωματικες παραδοχες.
Οι αξιωματικες παραδοχες για την αληθεια ειναι πεποιθησεις που στηριζονται περισσοτερο στην ενοραση παρα στην αντικειμενικη λογικη.
Ειναι γνωτο οτι οι αξιωματικες παραδοχες δεν στηριζονται σε καποιον προηγουμενο παραγωγικο
μηχανισμο αποδειξεων. Η λογικη για παραδειγμα λειτουργει μεσω ενος παραγωγικου μηχανισμου αποδειξεων , οι οποιες ομως στηριζονται στην βαση τους , σε υποκειμενικες πεποιθησεις που εχουμε μεσω των αξιωματικων υποθεσεων.
Δηλαδη ακομα και η λογικη και η γνωση μας στηριζεται σε μια καθαρα αυταναφορικη ταυτοτητα, η οποια με την σειρα της στηριζεται σε μια πεποιθηση και φυσικα οχι σε μια "αντικειμενικη γνωση".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 07-10-14 στις 01:21
Απάντηση με παράθεση