Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #239  
Παλιά 01-08-06, 22:13
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Quest for truth
Βλέπω πάντως ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου τη λογική για να ερμηνεύσεις γεγονότα και παραδόσεις που σχετίζονται με την εκκλησία. Θεωρείς δεδομένη την αλήθεια των όσων αναφέρουν τα ευαγγέλια,οι ύμνοι κτλ. Μπορεί και να είναι αλήθεια,αλλά ο "κόσμος" δεν γυρίζει γύρω από αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια. Εσύ είσαι πεπεισμένος ότι όλα τα τροπάρια,τα οποία τα βρήκες έτοιμα από κάποιους άλλους,τους οποίους δεν γνώρισες ποτέ και στους οποίους δεν μίλησες ποτέ εκφράζουν εκκλησιαστικές αλήθειες. Μπορεί και να είναι έτσι,αλλά είναι πολύ ανώριμη κατ'εμέ η άρνηση και η τυφλή πίστη χωρίς ένα παράθυρο αμφιβολίας ή αμφισβήτησης.
Το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ενδέχεται να είναι τα "κορόιδα" ορισμένων ορθοδόξων ιεραρχών,προκειμένου κάθε χρονιά το σάββατο της ανάστασης αυτοί να θησαυρίζουν δε σε ανησυχεί? Δεν λέω,το άγιο φως μπορεί να υπήρχε παλιά. Μπορεί να έβγαινε τα πρώτα χρόνια από τον πανάγιο τάφο και μετά ο θεός να "άλλαξε γνώμη". Μπορεί ο πέτρος όντως να το είδε. Όμως κανένας μας δεν το έχει δει σήμερα. Γιατί η διαδικασία να μην είναι φανερή σε όλους τους πιστούς προκειμένουν να θαυμάσουν με δέος και αγαλλίαση το μεγαλείο και την αγάπη του Θεού προς αυτούς? Γιατί να μην μπορούν τη γνώση αυτή να την αποκτήσουν όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες,διαβάζουν άλλα ευαγγέλια,ακούν άλλους ύμνους,βλέπουν άλλα θαύματα? Γιατί στα κρυφά?
Φίλε Quest for truth
Δὲν θὰ σχολιάσω τὰ προηγούμενα σου γιατὶ πιστεύω ὅτι ἔχουν λεχθεὶ ἀρκετά .Τὸ μόνο ποὺ θὰ πῶ εἶναι καλές σπουδὲς καὶ καλὴ σταδιοδρομία σὲ αὐτὸ ποὺ διάλεξες .
Τὴν λογικὴ μου τὴν χρησιμοποιῶ γιὰ νὰ ἐρμηνεύω αὐτά ποὺ εἶναι προϊόντα τῆς λογικῆς καὶ ὄχι νὰ ἐρμηνεύω τὰ ὑπὲρ λόγον . Πραγματικὰ θεωρῶ ὡς δεδομένην τὴν ἀλήθεια τοῦ Εὐαγγελίου καὶ εἰδικὰ ὡς πρὸς τὴν Σωτηρίαν διὰ τοῦ Ἰησο Χριστοῦ. Δὲν ἔχω λόγους νὰ ἀμφισβητήσω τίποτε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ βίωσαν αὐτὰ ποὺ περιγράφουν . Δὲν ἔχω λόγους νὰ ἀμφισβητήσω τίποτε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ τὸ βίωμά τους τὸ ἔκαναν ὕμνο – « τραγούδι » .
Φίλε μου οὔτε τὸν παππού μου , οὔτε τὸν προπαππού μου γνώρισα ἀλλὰ δέχομαι αὐτὰ ποὺ μοὺ ἔχουν πεῖ οἱ γονεῖς μου γιὰ αὐτούς. Πρέπει νὰ τὰ ἀμφισβητήσω; Τὶ θὰ σταθεῖ τότε ;
Γιατὶ θέτεις ἐκ προτέρων ὅτι οἱ Ὀρθόδοξοι Ἰεράρχες τοῦ Πατριαρχείου εἶναι ἀπατεῶνες ; ( Μὴν μοὺ ἀναφέρεις τὸν Εἰρηναῖο γιατὶ τὰ γεγονότα δὲν εἶναι ὅλα γνωστὰ , δὶχως νὰ χρεωθῶ τὴν ὑπεράσπισή του . )
Κανεὶς πηγαίνοντας στὸ Ναὸ τῆς Ἀναστάσεως δὲν εἶναι ὑποχρεωμένος νὰ φερθεῖ ὡς « κορόϊδο » .
Χαίρομαι ποὺ ἀποδέχεσε ἔστω καὶ ὅτι κάποια στιγμὴ ὁ Θεὸς ἔδωσε τὸ Ἅγιο Φῶς , μπορεῖ πραγματικὰ νὰ ἀλλάξη γνώμη ὅπως καὶ ἄλλαξε ἐπὶ Λατινικῆς καὶ Ἀρμενικῆς κατοχῆς , ἀλλὰ ἄν συνεχίζει νὰ τὸ δίνει μιὰ ἐπὶ τόπου « αὐτοψία » πιστεύω νὰ σὲ πείσει .
Ἡ ἀπορία σου γιὰ ἀνοικτὲς πόρτες κατὰ τὴν διαδικασία δὲν νομίζω ὅτι θὰ προσθέσουν κάτι καθ᾿ ὅσον τὸ Ἅγιον Φῶς ἐμφανίζεται καὶ ἀνάπτει λαμπάδας καὶ κανδήλας πολλὲς φορὲς προτοῦ ἐξέλθει ὁ Πατριάρχης ἐκ τοῦ Κουβουκλίου τοῦ Παναγίου Τάφου .
Ἄν ἐμεῖς συνεχῶς ἀμφισβητοῦμε καὶ χλευάζουμε , νομίζεις ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ νὰ μᾶς ἀποκαλύψει τὰ « Μυστήριά του »; Δὲν ἔχεις διαβάσει στὰ Εὐαγγέλια τὴν κλασσικὴ ῥήση τοῦ Χριστοῦ « πιστεύεις ὅτι ἐγὼ μπορῶ νὰ κάνω αὐτὸ ποὺ θὲς ; » . Πῶς θὰ τὸ ἀποδεχθοῦν ἄλλοι ὅταν ἐμεῖς δὲν τὸ ἀποδεχόμεθα ἄν καὶ δὲν πήγαμε γιὰ νὰ ἔχωμε προσωπικὴν ἐμπειρίαν ;
Απάντηση με παράθεση