Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-09-10, 16:09
DamaPika Ο χρήστης DamaPika δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Αυτό τον Αύγουστο άρχισα πάλι να διαβάζω την "Ουράνια Προφητεία", σχεδόν 10 χρόνια μετά απο την πρώτη φορά που έφτασε στα χέρια μου και την πρωτοδιάβασα!! Με συνεπήρε πάλι όπως και τότε!
Διβάζοντας το βιβλίο απο τη πρώτη φορά, ένιωσα έντονα οτι αναφέρεται σε μεγάλες, παγκόσμιες αλήθειες και απαντούσε σε πολλά απο τα ερωτήματα μου! Τωρά ήταν σαν να λάμβανα μια βαθύτερη και καλύτερη κατανόηση των 9 επιγνώσεων!
Από μικρή ηλικία είχα παρατηρήσει να συμβαίνει στη ζωή μου αυτό το φαινόμενο της Συγχρονικότητας, να εμφανίζονται "συμπτώσεις με νόημα" στη καθημερινότητα μου, σα να με οδηγούσαν πρός κάποια κατέυθηνση!
Γι αυτο με είχε "σοκάρει" η επεξήγηση αυτού του βιβλίου και με μια καλή φίλη τότε, το είχαμε ψάξει πολύ, στα πλαίσια της ηλικίας μας και όσο μπορούσαμε. Μελετάγαμε κάθε σχετικό βιβλίο, απο το Γιούνγκ μέχρι τον Τσόπρα, προσπαθώντας να κατανοήσουμε το φαινόμενο.
Περιττό να πώ οτι ακόμα και τώρα 10 χρόνια μετά, αυτό το υπέροχο "φαινόμενο" των "συμπτώσεων με νόημα" εξακολουθεί να συμβαίνει στη ζωή μου! Και υπήρχαν πάντα στις σημαντικές φάσεις της ζωής μου και με έφεραν κοντά με ανθρώπους που, είτε ειχαν κάτι να μου μεταφέρουν ή να με διδάξουν, είτε είχα κάτι να τους μεταδώσω εγω.
Τώρα νίωθω ότι είμαι πάλι σε μια σημαντική φάση της ζωής μου (και ίσως για αυτό άρχισα να το διαβάζω πάλι.)
Θέλω να αναφέρω ακόμη, ότι τότε παρόλο που είχα ξεκινήσει λίγο και τη "Δέκατη Επίγνωση" για κάποιο λόγο δεν κατάφερα να τελείωσω εκείνο το βιβλίο και μάλιστα δεν μου κέντριζε καθόλου την περιεργεια. Αρνίομουν να το διαβάσω! Παρόλο που είχα διαβάσει επίσης τον "Οδηγό των 9 Επιγν." το "Ουράνιο Όραμα" και το "Ο Σκοπός της Ζωής Σας" (τού ίδιου συγγραφέα.)Τώρα όμως αποφάσησα να το κάνω.. και όταν μπήκα στο γειτονικό βιβλιοπολείο, ένιωσα αυτό που περιγράφει και ο Τ. Ρέντφιλντ στο "Ουράνιο Όραμα" σχετικα με τις συμπτωσεις...Το βιβλίο ήταν στην ραφιέρα με το εξώφυλλο να φαίνεται πρός τα έξω. Έμοιζε πίο φωτεινό απο τα άλλα και ανατρίχιασα όταν το είδα...Τώρα διαβάζοντας το μπορώ να πώ ότι με βοηθάει να κατανοήσω πολλα πράγματα. Μάλλον τώρα ήταν η κατάληλη στιγμή!
Σκέφτηκα να ανοίξω πάλι αυτο το θέμα, μιάς και το είχατε αρχίσει εδώ και αν θα θέλατε να συζητούσαμε πάνω σε αυτό και στις συμπτώσεις.
Μπορεί μέσα απο τις εμπειρίες του καθένα να πάρουμε απαντήσεις για πράγματα που μας απασχολούν και δεν το περιμένουμε!
Ελπίζω να μην σας κούρασα! Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ...Προχθές ανακάληψα ότι το βιβλίο είχε ήδη γυριστεί και σε ταινία απο το 2006! Για ενα διάστημα είναι αλήθεια δεν ασχολιόμουν τόσο πολύ με όλα αυτά.. Την είδα, αλλά δυστυχώς μπορώ να πώ ότι μου φάνηκε φτωχή και πρόχειρη ,σε σχέση με το βιβλίο και σαν παραγωγή. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και να μήν μπορώ να το "δώ καθαρά" γιατι έχω διαβάσει το βιβλίο πρώτα. Όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα με τα βιβλία και τις ταινίες, εκτός εξαιρέσεων φυσικά! Ευχαριστώ, καλό απόγευμα.


http://www.youtube.com/watch?v=yUdDvrAFI1k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 05-09-10 στις 01:15
Απάντηση με παράθεση