Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #876  
Παλιά 12-11-14, 15:09
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερον αρθρο. Θα πρεπει ιδιαιτερα να το διαβασουν κυριως αυτοι που μιλουν ακατασχετα για πνευματα και Θεωριες.
Μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο συνδεονται οι τεχνικες της εστιασης της προσοχης σε εναν υποκειμενικο ή αντικειμενικο στοχο και το πως σχετιζονται αυτες , με την παραγωγη GABA, του νευροδιαβιβαστη της ηρεμιας.
Πολυ ενδιαφερον επισης εχει η παρακολουθηση μεσω λειτουργικης μαγνητικης τομογραφιας (FMRI), των διαφορων ανατομικων περιεχοχων του εγκεφαλου κατα την εφαρμογη διαλογισμου .
Λεει οτι παρολο που δεν εχουν γινει RCT, οι τεχνικες εστιασης της προσοχης και η χαλαρωση , μπορουν να αποτελεσουν στο μελλον θεραπεια για διαφορους εθισμους χημικων ουσιων , αλλα και δυσλειτουργικων συμπεριφορων (αγχος ).
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχει και φυσιολογική συμμέτοχή στην πνευματική εμπειρία. Είναι όμως αυτή η συμμετοχή η αιτία ή ο τρόπος;

Αν είσαι μπροστά μου και έχω ανοιχτά μάτια σε βλέπω. Μπορείς να πεις ότι σε βλέπω γιατί το οπτικό νεύρο κάνει τη δουλειά του - κι αν βλέπεις μόνο το οπτικό νεύρο ίσως παραβλέψεις ότι υπάρχει και κάτι για να δει το μάτι και να κάνει τη δουλειά του το οπτικό νεύρο.
Αν πχ η κεταμίνη που αναφέρθηκε δεν προκαλεί ανύπαρκτες εικόνες στο νου αλλά "ανοίγει" το μάτι του νου ωστε ο νους να "δει" υπαρκτά αλλά αόρατα πράγματα;
Απάντηση με παράθεση