Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-09-11, 01:10
Το avatar του χρήστη Αλέξανδρος
Αλέξανδρος Ο χρήστης Αλέξανδρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2010
Μηνύματα: 24
Exclamation Ανάφλεξη στην Ανατολική Μεσόγειο: Η Κύπρος, το Ισραήλ και η Τουρκία

Ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη τα γεγονοτα που λαμβανουν χωρα στη γειτονια μας...

Οπως ειναι γνωστο,ολα ξεκινησαν οταν η Τουρκια εστειλε περσι εντελως "ανιδιοτελως" βοηθεια προς Γαζα μερια. Το Ισραηλ αντεδρασε και υπηρχαν καποια θυματα οι οποιοι ηταν τουρκοι υπηκοοι. Απο τοτε επηλθε ριξη στις σχεσεις των δυο χωρων και εμειναν ετσι μεχρι που εσκασε η ειδηση οτι η Κυπρος μαζι με το Ισραηλ και μια αμερικανικη εταιρια θα βγαλουν πετρελαιο απο το θαλασσιο οικοπεδο που συνορευει με το Ισραηλ και την Ελλαδα νομιζω,οποτε και επιδεινωθηκαν

Η Τουρκια απειλει να στειλει πολεμικα πλοια την ημερα που θα ξεκινησουν την εξορυξη (20 Σεπτεμβριου),ξανα μια αποστολη βοηθειας με συνοδεια του πολεμικου ναυτικου αυτη τη φορα, ενω λεγεται οτι ο Ερντογαν θα επισκεφθει την Αιγυπτο,ωστε να παρθουν αποφασεις εναντιον των κινησεων Κυπρου-Ισραηλ.

Το Ισραηλ απο την αλλη,θα θεωρησει πολυ μεγαλη προκληση την πραγματοποιηση των απειλων της Τουρκιας, ενω ταυτοχρονα και τα δυο κρατη λενε οτι θελουν να βρεθει μια λυση στο ολο ζητημα, χωρις ομως να υποχωρει καμια προς στο παρον

Η Κυπρος,διαβασα σημερα οτι θα συμφωνησει να δανειστει χρηματα απο τη Ρωσια, η οποια της εκανε μια αναλογη προταση δανεισμου οπως ειχαν κανει λιγους μηνες πριν και στην Ελλαδα(κοινως πολυ χαμηλοτερο επιτοκιο απο αυτο που δανειστηκαμε).Και φαινεται αδιαλλαχτη στις αποφασεις της ως προς την εξορυξη πετρελαιου παρα τις απειλες

Ενω η Ελλαδα σε μια φαση νιρβανας,λες και ολα αυτα γινονται καπου μακρια, η μονη κινηση που εκανε ειναι να στειλει τον υπουργο αμυνης στο Ισραηλ ωστε να γινουν συμφωνιες οικονομικου και στρατιωτικου περιοχομενου,δυσχεραινοντας ετσι ελαφρως τις σχεσεις μας με τις αραβικες χωρες.

Και τωρα παμε στα υποπτα κατα την αποψη μου...Κοινως, τη πληρη αδιαφορια της Ε.Ε. και του ΝΑΤΟ για το ολο ζητημα καθως και τη μια και μοναδικη εκκληση των ΗΠΑ να πεσουν οι τονοι μεταξυ των δυο χωρων,και αυτα δεκα μερες πριν γινουν πραγματικοτητα οι απειλες της Τουρκιας.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αν και η πιθανοτητα πολεμου ειναι πολυ μικρη εως ανυπαρκτη, μου εχει κολλησει η ιδεα οτι οι μεγαλες δυναμεις θελουν εναν πολεμο στην περιοχη μας. Και αυτο γιατι σε περιοδο πολεμου η Ελλαδα ετσι οπως ειναι τωρα θα χρειαστει πολυ "βοηθεια" απο τους "συμμαχους" της,αρα θα πουλαμε τη χωρα οσο-οσο (οτι δεν εχουμε πουλησει δηλαδη)

Περα απο το συμπερασμα που εβγαλα,μπορει το ολο θεμα να γινεται για ακομα πιο περιπλοκους λογους η απλα να υπερβαλλω,η οποιαδηποτε κατατοπιση γινεται ευχαριστως αποδεκτη

ΥΓ 1: Τις πληροφοριες αυτες τις εχω παρει απο διαφορα ενημερωτικα blogs και εφημεριδες που διαβασα τις τελευταιες μερες,οποτε διαφορα λαθη η παραλειψεις να αναφερθουν
ΥΓ 2: Συγγνωμη για το μεγεθος
ΥΓ 3: Για να προλαβω τυχων εξυπνακηδες,ναι εχω τσακωθει με τους τονους!
__________________
_ Ανέγνων, έγνων, κατέγνων _
Απάντηση με παράθεση