Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-03-07, 21:00
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Για να χαμογελάσετε!

Ιδού μερικές ακόμα προτάσεις για τα μελλοντικά βιβλία της Ιστορίας

1. Το 1940 οι Γερμανοι χαρις στο προγραμμα Κοινωνικου Τουρισμου του Χιτλερ συνερρεαν μαζικα στις Νότιες χώρες.

2. Την περίοδο 1940-1944 λόγω της οικονομικής κρίσης που μάστιζε την Ελλαδα, οι Έλληνες Εβραίοι συνωστίζονταν στους σταθμους των τραίνων για να βρουν ένα μεταφορικό μέσο για τη Γερμανια για να βρουν καμμια δουλιτσα. Πολλοί πεθαναν από την ταλαιπωρια και το συνωστισμό.

3. Την περιοδο της Οθωμανικης αυτοκρατορίας η παραπαιδεία είχε μεγάλη άνθιση. Ο Σουλτανος ανεθεσε την εκμαθηση της ελληνικης γλώσσας στην Ορθοδοξη Εκκλησια η οποία άνοιξε με τη σειρα της ιδιωτικα φροντιστηρια. Το ονομαστώτερο ήταν στη χαραδρα του Λουσιου πάνω στο γκρεμο λόγω της καταπληκτικης θεας. Τα παιδια εκτος από Ελληνικη γλώσσα παρακολουθουσαν σύμφωνα με το προγραμμα του παιδαγωγικου ινστιτουτου του Σουλτανου και το μαθημα της Ελληνικης ιστορίας, του Βυζαντιου, θρησκευτικά και Ελληνικη φιλοσοφία.

4. Λογω της κακης εκπαιδευσης που υπηρχε απο το Βυζαντιο πολλοι έστελναν τα παιδια τους στο εξωτερικο για σπουδες. Οταν επεκρατησε η Οθωμανικη Αυτοκρατορια οργανωσε πολλα κολλεγια ανωτερης εκπαιδευσης οι αποφοιτοι των οποιων ευρισκαν αμεσως δουλεια στο Δημοσιο. Πολλοί Έλληνες έστελναν τα παιδια τους σε αυτα τα κολλέγια για να κανουν καρριερα. Οι απόφοιτοί τους ονομάζονταν δε Γενιτσαροι.

5. Στις 15 Αυγουστου του 1940 όπου η Μύκονος δεν είχε ακομα αναπτυχει τουριστικα ο κόσμος συνερρεε στην Τηνο οπου διασκεδαζε στο πανυγηρι της Μεγαλοχαρης καθως επισης και πολλοι τουρίστες. Μαλιστα έγινε και ενα ατυχημα όταν ενα Ιταλικο κρουαζιερουποβρύχιο έπεσε απο αμελεια του κυβερνητη στο Ελληνικο πλοιο Ελλη.

6. Το 1940-44 είχε ξεσπασει στην Ελλαδα φοβερος ρατσιμος και ξενοφοβια σε βαρος των Γερμανων οικονομικων μεταναστων. Μόνο λίγοι Ελληνες είδαν τους Γερμανους σαν ισότιμους Ευρωπαίους πολίτες κρατώντας ταυτόχρονα την Ελληνικη τους ταυτότητα. Ήταν οι γνωστοι Γερμανοτσολιαδες που εργαστηκαν για το όραμα της Ενωμένης Ευρώπης.

7. Όταν οι Τουρκοι ήλθαν στα Βαλκανια οι λαοι των Βαλκανιων τους αντιμετώπισαν με προκαταληψη και τρομο-υστερια. Πολλοί ρατσιστες δε αντεδρασαν στις προθέσεις της Οθωμανικης κυβερνησης να κτίσει και τζαμια σε κεντρικα σημεια της χώρας. Οι μόνοι που εδειξαν ανωτερότητα ήταν μια μερίδα των βορείων Αλβανων που υποδέχτηκαν με τετοια αγαπη τους Τουρκους ώστε έγιναν και οι ιδιοι Μουσουλμανοι, οι γνωστοι Τουρκαλβανοι. Οσοι Αλβανοι ήσαν ρατσιστες αναγκαστηκαν να καταφυγουν στη Νότια Ιταλια και την Ήπειρο.

8. Το 1941 ειχε αναπτυχθει ο φτηνος τουρισμος στην Κρητη. Πολλοί μαλιστα Γερμανοι από χαμηλώτερα οικονομικα στρωματα έβρισκαν πάμφθηνες πτήσεις τσαρτερ, χωρις κατάλυμα στο νησί. Για να γλυτωσουν δε και τους φόρους αεροδρομίου έπεφταν στο νησι με αλεξίπτωτο. Σε πολλους Κρητικους δεν άρεσε ο τουρισμος αυτος που δεν απεφερε συναλλαγμα στο νησι και κακοδέχτηκαν τους Γερμανους στο νησι. Ετσι έγινε η μάχη της Κρητης.

9. Ενα εορταστικο τριημερο του 1826 συνεβη ένα τρομερο δυστυχημα όταν κατα την μαζικη έξοδο από την πολη του Μεσολογγιου πολλοί κατοικοι ποδοπατηθηκαν στο μεγαλο μποτιλιαρισμα όταν ενας αμελης Τουρκος υπάλληλος αμελησε να ανοιξει το ενα φύλο της Θυρας της εξοδου της πολης. Αναλογο περιστατικο έγινε το 1981 με τη θυρα 7 του Ολυμπιακου.


Η ιστορία μας όμως δεν είναι για αστεία.



Αποσύρετε το βιβλίο Ιστορίας της έκτης τώρα.



Αυτο το mail, μου ηρθε σημερα το πρωι....οχι απλως εξαγριωθηκα με τα οσα γραφονται...αλλα θα ηθελα παρα πολυ να αποδωσω δικαιοσυνη αποτελεσματικα εξαφανιζοντας δια παντος αυτα τα καθαρματα που ειχαν το θρασος, να κανουν τετοια εσκεμμενα λαθη....

Πριν απο καποια χρονια συζητωντας για πρωτη φορα πολιτικα θεματα, ενας καλοσυνατος κυριος με τον οποιο ειχαμε ανοιξει μια συζητηση, μου ειπε κατι το οποιο μου προξενησε δυσφορια...μεσα στο Υπουργειο Παιδειας, τρια ατομα με ισχυρη θεση ειναι καταγωγης Ευραΐκης. Αυτο που μου ελεγε συγκεκριμενα ειναι οτι τρεις εβραιοι ειναι αυτοι που κινουν τα νηματα εκει. Θα μου πειτε φυσικα εχει αλλαξει η κυβερνηση και πιθανον να εχουν φυγει. Ποιος μου λεει εμενα οτι εχουν ξεκουμπιστει απο εκει?
με τον εβραικο λαο δεν εχω τπτ καθοτι γνωριζω οτι οι λαοι ο απλος κοσμος μεταξυ τους δεν θελουν να μαλωνουν...τα ατομα ομως τα οποια εχουν εξουσια και που τα οποια το μονο που εχουν στο νου τους ειναι η επεκτατικη πολιτικη (ο σκοπος) και το καταφερνουν με το να αλλοιωνουν τον πολιτισμο στον οποιο θελουν να επιβληθουν, υπαρχουν και απο μενα ειναι κατακριτεα...

Χαρακτηριστικα ο Κισσινγκερ ειπε οτι για να καταστρεψεις εναν λαο πρεπει να καταστρεψεις τη γλωσσα του. Η σποντα φυσικα πηγαινε για εμας...δεν ξερω τι εχουνε μαζι μας αυτοι οι ανρθωποι, πιθανον επειδη ειχαμε εναν τοσο καλο πολιτισμο στα αρχαια και στα μετεπειτα χρονια, θελουν να τον αφανισουν, κανοντας εμας να ξεχασουμε, ποιοι ειμαστε και που στην ευχη ανηκουμε.
Εχει πεσει στην αντιλψη μου οτι εχει ξεσπασει ενας κρυφος πολεμος αναμεσα σε εμας και αλλους λαους....εχουμε πουληθει στους Αμερικανους, προσποιομαστε οτι ολα βαινουν καλως, δεν περνουμε δικες μας αποφασεις αν δεν μας το επιτρεψουν αλλοι, με λιγα λογια ειμαστε υποχειρια....
Ο κρυφος αυτος πολεμος που αφορα εμας φαινεται να εχει δυο στρατοπεδα. Ενα το δικο μας και ενα αυτων που υποπτευομαι οτι ειναι οι εβραιοι....
το οτι υπαρχει συνομωσια για να μας ταπεινωσουν αυτο ειναι δεδομενο....αυτο που θελω να μαθω ειναι το ποως κινειται αυτη η συνομωσια...και εμεις ειτε εθελοτυφλουμε, ειτε ειμαστε πραγματικα τυφλοι.....

εχω την εντυπωση ομως οτι ειμαστε σαν τους Γαλατες..μολις φαμε τα μουτρα μας μεταξυ μας για το ποιος φταιει, τοτε θα ενωθουμε και θα τους πλακωσουμε στις φαπες που λεει και ο Οβελιξ...

Μεχρι τοτε ομως, ο ακηρυχτος πολεμος υπαρχει...και θυματα του, ειναι οι επομενες γενιες που κινδυνευουν να μεινουν αγραμματες, και ανιστορητες.

Επαναμβανω πως για τα οσα επωμιζω στους εβραιους, ειναι για αυτους οι οποιοι ειναι στην εξουσια και φαινεται να εχουν συγκεκριμενο σχεδιο εξοντωσης μας....μαλλον ακουγομαι υπερβολικη, για αυτο δεχομαι διαφωνιες...
τα συμπερασματα απο το κειμενο που μου εσταλη δικα σας.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση