Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #844  
Παλιά 11-11-14, 10:20
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα οι "Θεότητες των ανθρώπων" θεωρείς ότι δεν περιγράφουν τον Θεό (υποθέτοντας ότι υπάρχει). Δεκτό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.
Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο, για να δείξω ότι η αμφισβήτηση προς τις υπερβατικές εμπειρίες μου που ταυτίζονται με τις επιστημονικά παγκοσμίως αποδεκτές απόψεις, είναι αδικαιολόγητο να μην συνοδεύονται με εντονότερη αμφισβήτηση μιας υπερβατικής εμπειρίας που καλεί σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρο παρθένων.
Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μ’ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν;
_________________________________________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος
Θα χαζέψω εδώ μέσα...
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση