Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #635  
Παλιά 22-10-14, 17:49
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω πόσο χρειάζεται να απολογηθείς για τις γραφές.
Μπούρδα #1. Εσύ είσαι αυτός που απολογείται εδώ. Προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη βίβλο με κάθε τρόπο ενώ περιέχει αποδεδειγμένα αναλήθειες.

Παράθεση:
Το φως είναι φανερό από το κείμενο ότι "φτιάχτηκε" (όπως λες) πριν απ'όλα έτσι τα δέντρα φως είχαν.
Μπούρδα #2. Ακόμα και αν ο ήλιος δεν είχε υπάρξει ποτέ, το φως στο υπόλοιπο σύμπαν θα υφίστατο όπως το ξέρουμε και σήμερα. Αλλά πώς θα ζούσαμε εμείς ή τα δέντρα αν η Γη δεν είχε αστέρα; Με την κοσμική ακτινοβολία;

Παράθεση:
Το αν ο ήλιος φτιάχτηκε μετά ή απλά έγινε ορατός μετά (αλλά υπήρχε από πριν, αλλιώς από που το 'φως;')
Μπούρδα #3. Bonus αντίφασης! Στη γένεση δε λέει ότι πρώτα φτιάχτηκαν τα δέντρα και μετά φτιάχτηκε ο ήλιος; Και σου είπα πώς μπορεί να υπάρχει φως χωρίς ήλιο.


Παράθεση:
είναι θέμα ιστορικό (το πως ο αρχαίος συγγραφέας μετέφερε ότι "είδε") ή ερμηνευτικό - το πως θα διαβάζει κανείς και πως θα μεταφράσει το κείμενο.
Ναι. Ο λόγος του θεού. Το τελειότερο βιβλίο του κόσμου. Έχει ανάγκη εσένα να το μεταφράσεις και να το ερμηνεύσεις σωστά, αλλιώς καταρρέουν όλα. Και μετά λες ότι εγώ πιάνομαι από τα μαλλιά μου.
Απάντηση με παράθεση