Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-12-05, 19:08
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγω χωρις να εχω μελετησει διεξοδικα τον Δαρβινο,περιμενω με ενδιαφερον τα λινκς κ την τοποθετηση του φιλου quendi που ειναι πιο καταρτησμενος πανω στο θεμα,εχω καταληξει μεσω της ερευνας που εχω κανει πανω κυριως στους αρχαιους Ελληνες κ την θεωρια της εξελιξης που πριν τον Δαρβινο ειχε διατυπωσει ο Αναξιμανδρος(αν κ δε σωζεται πληρης) οτι ο ανθρωπος φυσικα κ δεν καταγεται απο τον πηθικο,κ δεν εχει συγγενεια με τον πηθικο,οπως πιστευουν μερικοι,ο ανθρωπος κατ'αρχην παντα ξεχωριζε απο τα αλλα ζωα γιατι εχει διαφορετικη ψυχη,οπως ειχε διατυπωσει κ ο Αριστοτελης,δλδ ο ανθρωπος εκτος απο τη φυτοψυχη κ τη ζωοψυχη που εχουν ολα τα ζωα,εχει κ τη νοοψυχη.Πιθανοτατα ολες οι ανθρωπινες ψυχες να γεννηθηκαν ομοιες,αυτο δεν μπορω να το ξερω.Ομως τοσο η ψυχη,οσο κ το σωμα του ανθρωπου υποκεινται στους νομους της εξελιξης,ο Δαρβινισμος ασχολειται μονο με την εξελιξη του υλικου μερους του ανθρωπου αλλα η ψυχη εχει πολυ μεγαλυτερα περιθωρια εξελιξης.Τοσο η ψυχη οσο κ το σωμα του ανθρωπου περικλειουν εν δυναμει απειρες μορφες κ αναλογα με την επιλογη μπορουν να τις πραγματωσουν.Γιατι η εξελιξη τοσο του σωματος οσο κ της ψυχης κινειται μεσω της επιλογης.Βεβαια εδω τιθεται το θεμα του αιτιου της επιλογης που το εχουμε εξετασει σε αλλα ποστ κ ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα.Υπαρχει βεβαια κ η αποψη που την ερευνω,οτι η ψυχη ειναι αυτη που με τη δυναμικη της μορφοποιει κ εξελισει το σωμα.Ενα ειναι σιγουρο,οτι παντοτε ειμασταν ανθρωποι αλλα παντοτε ειμασταν διαφορετικοι,τοσο σε ψυχη οσο κ σε σωμα.Ακομα κ οι εννοιες υποκεινται στους νομους της εξελιξης.Καποτε λοιπον ειχαμε τη μορφη βακτηριου,μετα τη μορφη πηθικου,τωρα τη σημερινη μας μορφη κ σε μερικες χιλιαδες χρονια πιθανοτατα θα εχουμε πιο εξογκομενο εγκεφαλο κ πιο ατροφικο το υπολοιπο σωμα,ετσι οπως δειχνουν τα πραγματα...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση