Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #937  
Παλιά 17-01-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Καλέ μου μπερνερίκο, αρχικά θα σου επισημάνω πως το "μπορεί" δεν το χρησιμοποιώ σε ότι λέω
αλλά μόνο όπου πραγματικά χρειάζεται. Σύμφωνα με τας γραφάς, το ότι υπήρχαν "αδελφοί" σε κάθε
γωνιά της τότε ιταλίας είναι χωρίς "μπορεί", είναι δεδομένο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο σκεπτόμενος
ερευνητής πολίτης αναγνώστης πολιτισμένος άνθρωπος αυτού του ντουνιά είναι να "ερμηνευσει" δια
καλοζυγισμένων ερωτημάτων τα δεδομένα.
1. Που στο δγιάολο βρέθηκαν χριστιανοί στην Ρώμη και στις άλλες πόλεις της ιταλίας πριν τον Σαούλ ;
2. Μήπως (προ)υπήρχαν γενικώς και αορίστως αιρέσεις επί αιρέσεων ιουδαικού χαρακτήρα αι οποίαι "καπελώθηκαν"
από την δράση καπατσωμένων αιρεσιαρχών σαν του Σαούλ;
3. Μήπως γινίκανε και τίποτις διωγμοί από αγανακτισμένους αυτοκράτορες προς πάσαν κατεύθυνσην όπου αργότερα
καπελώθηκαν και αυτοί από την όποια ιουδαική χριστιανική ανερχόμενη κίνηση πασοκ; (πανμεσόγειο σοσιαλιστικό κίνημα) ;
4. Θέλω να πω, ο Σαούλ, πάει πρώτα Μακεδονία και εκεί βρίσκει "αδελφούς" και κονομάει και το κάτιτις του,
(αν θες να σου πω εδάφια να διαβάσεις να φωτιστείς, μη ντρέπεσαι, ) Μετά, τσουπ, άλλοι αδελφοί στην Ρώμη που του δίνουν
και σπίτι. Σα γιαχωβάδες ένα πράμα. Μετά από μερικούς αιώνες, ο Παυσανίας γυρίζει την ελλάδα όλη και δεν ανακάλυψε ούτε
μισό χριστιανό. Σκέψου λοιπόνε, να βγεί σήμερις ένα διωγμός από τον πρωθυπουργό κατά του A.Σ.K.E,
(είναι ένα κόμμα που πήρε το 1996 0,03% δηλαδή 2.108 ψήφους).
Κοματάκι περίεργο δε θα ήταν να βγάζανε οι αυτοκράτορες διωγμούς για χριστιανούς το 50 ή 100 μ.Χ ;
Δηλαδής, πρέπει να είναι διωγμοί για άλλες πιο αξιόλογες πιο πολυπληθείς και πιο επικίνδυνες ομάδες που αργότερα
οι Χ τα είπαν ότι ήταν εις βάρος τους για να το παίξουν βασανισμένοι και να κάνουν τα ίδια στους άλλους και για
να πουν ότι , για να μας κάναν διωγμούς, πρέπει να είμασταν και μεις σπουδαίοι από τότες.
5. Αν λοιπόν μπορούν να "παραχαράξουν" την ιστορία των διωγμών, σκέψου πόσο εύκολα θα μπορούσαν να "δημιουργήσουν"
έναν ήρωα σαν τον χριστούλη και να του αποδώσουν ότι γουστάρανε.
6. Συνήθως οι θρησκευτικοί ήρωες είναι φανταστικά ή ημιφανταστικά πρόσωπα για πολύ συγκεκριμένους λόγους.
Τους αποδίδουν υπερφυσικές και μεταφυσικές ικανότητες παύλα ιδιότητες και επομένως δεν μπορούν να μπλέξουν με την πραγματικότητα.

Να σας πω και γω την γνώμη μου, πρέπει να υπήρχαν πολλοί Χριστοί, πέραν του ενός. Απλώς η ευαγγελική ιστορία τους ενσωμάτωσε
σε ένα υπερήρωα. Και Ηρακλής, πρέπει να ήταν πολλά πρόσωπα που πέτυχαν μερικούς άθλους αλλά η μυθολογία τους ενσωμάτωσε σε ένα πρόσωπο.
Ο Χριστούλης μας δεν πρέπει να έχει την παραμικρή σχέση με θεούς θεότητες ιερότητες και αγιότητες.
Αυτό προκύπτει άμα διαβάσουμε προσεκτικά την διδασκαλία του που συναγωνίζεται σε νόημα και περιεχόμενο τους Καζαμίες
αν και οι καζαμίες ονειροκρίτες έχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Πραγματικά, δε ξέρω γιατί παθαίνουν κολούμπρα μερικοί με όλες αυτές τις δηθεν εξυπνάδες που αμολάνε στην κδ.
Δηλαδή δείξτε μου το πιο "σοφό" που ειπώθηκε να το κουβεντιάσουμε.
Έτσι λοιπόνε, πρέπει να υπήρχανε διάφοροι περιφερόμενοι που κάνανε θαύματα και λοιπά φακίρικα κόλπα στις πλατείες των χωριών
και στα πάρκα της Ιουδαίας, (και αλλού) και τα κόλπα αυτά πρέπει να ήταν συγκεκριμένα. Άντε να θεραπεύσουμε κανένα κουζουλό,
άντε να πουλήσουμε κανένα αθάνατο νερό, άντε να βγάλουμε κρασί απ το πουθενά να χαρούν και οι μπεκρήδες και άλλα τέτοια...
Βέβαια ο κόζμος σιγά σιγά έχει απαιτήσεις, δε μπορείς κύριε να του κάνεις όλο τα ιδια και τα ίδια. Ε, μερικοί κάνανε και την
ανάσταση που είχε πιο πολύ τζόγο διότι κινδύνευες να φας και το κεφάλι σου στ'αλήθεια. Τέτοιοι τύποι υπάρχουνε και σήμερις.


Παράθεση:
Και οι Ρωμαίοι κοίταζαν ως φιλοθεάμον κοινό τον λαουτζίκο να ξεσηκώνεται και τις μυστικές εταιρείες να κονομάνε? Μα είναι απίστευτο..
Δεν είναι καθόλου απίστευτο. Ήταν μια καθημερινότητα στην Ρώμη. Για να σου παραθέσει κάποιος ποιες και πόσες θεότητες
εμφανίζονταν καθε τόσο και κάνανε το ιερά τους και μαζεύανε και τους "πιστούς" τους και του χρόνου ερχόνταν άλλοι.. για να σου τους
παραθέσει κανείς όλους αυτούς, θέλει κανονικό εξελόφυλο.
Να σου πω για την Ισιδα και τη χαλασμός γινόταν στις αγορές και τι καημός και ντελίριο έπιανε το κόσμο?
Άμα θες data πες μου να δου παραθέσω. Αυτό που σας λείπει είναι αντικειμενική πλεροφόρηση λέμε.


Παράθεση:
Μα τι συνομωσία είναι αυτοί από τους ισορικούς τόσα χρόνια?? Και έχουν πιάσει κότσο δις κόσμου? α παπαπα!
Κοίτα να δεις, εδώ η τοποθέτησή σου στηρίζεται στην πληθυσμιακή υπεροχή αλλά δεν μπορείς να αντιτάξεις κανένα ουσιαστικό
επιχείρημα. Το σίγουρο είναι πως οι επιστήμες "στέναζαν" από την καταπίεση των εκκλησιαστικών θεολογικών και αριστοτελικών
ντοκτρινσ (δογμάτων) για πολλούς αιώνες και όποιος ας πούμε ψιλοδιαφωνούσε τον καίγανε ζωντανό. Σήμερις υπάρχουν πολλές
αξιόλογες εργασίες ιστορικών που ανατρέπουν την ευρέως διαδεδομένη πεποίθηση περί ιτορικής ύπαρξης του Χριστού Ιησού Μανόλη.

Αυτά για τώρα

υγ
Αν σας κουράζω, να μου το πείτε να σταματήσω
Απάντηση με παράθεση