Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1816  
Παλιά 25-09-18, 17:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το λέω γιατί η επιστήμη τα τελευταία χρόνια έκανε ένα πείραμα. Διοχέτευσε σκέτη ενέργεια στο όσο το δυνατόν κενό του διαστήματος και μετά από αρκετό χρόνο δημιουργήθηκε ύλη.
Παραπομπές παρακαλώ. Σε άσχετες αναφορές δεν έχω κάτι να σχολιάσω.
Παράθεση:
Είναι κάτι το οποίο δεν έχει λογική. Η επιστήμη στηρίζεται στην λογική.
Μα στηρίζεται, στην μαθηματική λογική. Απλώς δεν είσαι εσύ σε θέση να καταλάβεις.
Παράθεση:
Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει το πριν και το μετά ενός μετρήσιμου μεγέθους όπως είναι ο χώρος και ο χρόνος.
Since events before the Big Bang have no observational consequences, one may as well cut them out of the theory, and say that time began at the Big Bang. Events before the Big Bang, are simply not defined, because there's no way one could measure what happened at them.
http://www.hawking.org.uk/the-beginning-of-time.html
Αυτά λέει ο Hawking. Αυτό σου είπα και εγώ πριν αλλα δεν λες να καταλάβεις. Δεν είναι μετρήσιμο το τι έγινε πριν την μεγάλη έκρηξη γιατί δεν υφίσταται χρόνος. Ο χρόνος μετριέται έμμεσα με τις μεταβολές στον χρονοχώρο. Δεν υπάρχει άμεση παρατήρηση και μέτρηση του χρόνου όπως λανθασμένα υπονοείς και στην οποία στηρίζεις το σκεπτικό σου.

Παράθεση:
Χωρίς χρόνο χώρο μάζα ενέργεια έγινε μπαμ. Εδώ πιάνω την κοιλιά μου από τα γέλια.
Όπως σου είπα, είσαι προκαταλειμμένος και δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι δεν έχει καμία σχέση εκείνη η κατάσταση με το σύμπαν όπως το ξέρεις.

Παράθεση:
Υπάρχει πρόγραμμα χωρίς προγραμματιστή? Απάντησε και σε εμένα.
Αχυράνθρωπος. Οι απόψεις του Planck δεν με νοιάζουν. Πολλοί διανοούμενοι κατα καιρούς είχαν πολύ περίεργες και παρανοϊκές ιδέες.
Απάντηση με παράθεση