Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #278  
Παλιά 29-07-13, 23:19
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

ΠαρΆ όλΆ αυτά, ακόμα περιμένω κάποιον θρησκόληπτο να μου εξηγήσει το Σχέδιο του Θεού, το ρόλο μας, την ελευθερία μας, το γιατί είναι δύσκολη η επικοινωνία μας αφού είμαστε παιδιά του, κλπ κλπ κλπ … και μάλλον θα περιμένω …
Δεν ξέρω αν είμαι ο θρησκόληπτος που ψάχνεις αλλά θα προσπαθήσω να εκφέρω άποψη.
Κάθε θρησκεία προτείνει το δικό της "σχέδιο Θεού". Υποθέτω η ερώτηση βρίσκει το ενδιαφέρον της αν την απευθύνεις σε έναν μη θρησκόληπτο αναζητητή ο οποίος δε θα παπαγαλίσει την επίσημη θεωρία αλλά θα εκφράσει τις απόψεις του όπως αυτές έχουν θεμελιωθεί μέσω της έρευνάς του. Το ίδιο ισχύει και για τα περί ελευθερίας και ρόλου.
Για το θέμα της επικοινωνίας, αξίζει ίσως να δεις τι μορφή επικοινωνίας περιμένεις.
Έχοντας μιλήσει με διάφορους "πιστούς" που αναφέρονται σε αυτή την επικοινωνία, θεωρώ πλέον οτι η λέξη δύσκολη που χρησιμοποιείς δεν είναι η κατάλληλη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Τελικά, πόσο κακό μπορεί να κάνει ο θρησκευτικός δογματισμός σε έναν άνθρωπο;
Κάθε μορφής δογματισμού κάνει πολύ κακό κυρίως σε βάθος χρόνου.


ΥΓ Είναι too much να ζητήσω να περιοριστούμε σε κατάθεση απόψεων και επιχειρηματολογία όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας και όχι σε ατομική κριτική; Δεν χρειάζεται να προσβάλουμε κάποιον αν διαφωνούμε με το ύφος ή τις απόψεις του. Αυτά προς υπεράσπιση της αισθητικής μου μόνο
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση