Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #215  
Παλιά 19-09-06, 11:35
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Πρώτον και κύριον τα ευαγγέλια γράφτηκαν μετά το 2ο αιώνα όσο κι αν θέλουν κάποιοι να τα παρουσιάσουν κάπου στο 64.μ.Χ.. Δεύτερον, δεν μπορούμε να βασιστούμε στα ευαγγέλια για την ύπαρξη του Ιησού, γιατί κάθε ένα από αυτά δίνει διαφορετικές πληροφορίες και σε βασικά γεγονότα καθώς και για το γεννεαλογικό δέντρο του Ιησού. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω εάν ο Χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο ή όχι, θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση σε όσους είναι σίγουροι πως ήταν. Εάν όντως ο γαλανομάτης με δωρικά χαρακτηριστικά προσώπου Εβραίος Ιησούς ήταν όντως πραγματικό πρόσωπο, και σύμφωνα με όλο το σάλο που είχε προκαλέσει η τότε παρουσία του, σε μια ρωμαϊκή αυτοκρατορία που οι ιστορικοί συγγραφείς φύτρωναν σαν τα μανιτάρια και βιογραφούσαν μέχρι και γνωστές πόρνες της εποχής, γιατί δεν βρέθηκε όυτε ένας από αυτούς τους ανεξάρτητους ιστορικούς της εποχής να γράψει για τη βιογραφία του, ενώ την ίδια περίπου χρονική περίοδο οι πιο πολλοί ισρτορικοί ασχολούνταν με έναν άλλο γαλανομάτη με δωρικά χαρακτηριστικά έλληνικής καταγωγής θαυματοποιό και διδάσκαλο τον Απολλώνειο τον Τυαννέα; (Τα συμπεράσματα δικά σας).

Όσον αφορά τώρα τον Παύλο και τα κατορθώματά του, νομίζω πως αποτελέι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του θρησκευτικού marketing και πόσο άριστα αυτός ο άνθρωπος καπηλεύτηκε τον πολιτισμό ενός λαού για να εδραιώσει ένα θρησκευτικό σύστημα που θα απέφερε πολλά κέρδη σε όλους όσους θα ασχολούνταν με αυτό. Αλλά η παρουσία του αποτελεί ένα άλλο κεφάλαιο και ίσως θα ήταν καλό να ανοιχτεί ένα ξεχωριστό topic για τον Παύλο (Σαούλ)
Απάντηση με παράθεση