Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #216  
Παλιά 19-09-06, 12:05
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είμαι σε θέση να ξέρω εάν ο Χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο ή όχι, θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση σε όσους είναι σίγουροι πως ήταν. Εάν όντως ο γαλανομάτης με δωρικά χαρακτηριστικά προσώπου Εβραίος Ιησούς ήταν όντως πραγματικό πρόσωπο, και σύμφωνα με όλο το σάλο που είχε προκαλέσει η τότε παρουσία του, σε μια ρωμαϊκή αυτοκρατορία που οι ιστορικοί συγγραφείς φύτρωναν σαν τα μανιτάρια και βιογραφούσαν μέχρι και γνωστές πόρνες της εποχής, γιατί δεν βρέθηκε όυτε ένας από αυτούς τους ανεξάρτητους ιστορικούς της εποχής να γράψει για τη βιογραφία του, ενώ την ίδια περίπου χρονική περίοδο οι πιο πολλοί ισρτορικοί ασχολούνταν με έναν άλλο γαλανομάτη με δωρικά χαρακτηριστικά έλληνικής καταγωγής θαυματοποιό και διδάσκαλο τον Απολλώνειο τον Τυαννέα; (Τα συμπεράσματα δικά σας).
In 1970, the famed Dead Sea Scrolls scholar John Marco Allegro published the following series of articles in the London Sunday Mirror, UK. This series of articles was to announce that Christianity is based on a fertility-mushroom/drug cult, and that Jesus was none other than the mushroom itself.
Αν μη τι άλλο ο J.A. έχει άποψη , και η άποψη του είναι επιστημονική ..
παρόλο που την έχω παρακολουθήσει Διεξοδικά δε μπορώ να πω ότι την ενστερνίζομαι πλήρως ,παρ ότι είναι ο άνθρωπος που μετέφρασε τους παπύρους της νεκράς θάλασσας, οπότε έχει λόγο να εκφέρει άποψη .

For more information:

The Sacred Mushroom and The Cross by John Allegro (1970)

The Maverick of the Dead Sea Scrolls by Judith Anne Brown (2005)

Astrotheology and Shamanism by Jan Irvin and Andrew Rutajit (2006)

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση