Θέμα: Μαγεία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #107  
Παλιά 24-11-08, 16:33
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι οι περισσότερες παρεξηγήσεις στην ανθρωπότητα, προέρχονται από την αδυναμία να μεταδώσει ο ένας στον άλλο, αυτό που πραγματικά γνωρίζει ή που θέλει (να μεταδώσει). Πιστεύω ότι όλοι μας γνωρίζουμε εν μέρει το σωστό και την αλήθεια. Απλά ο καθένας γνωρίζει ένα κομμάτι μόνο. Για να ενώσουμε όλα τα κομμάτια, πρέπει να συνεργαστούμε. Για να συνεργαστούμε πρέπει να επικοινωνούμε. Για να επικοινωνούμε πρέπει να χρησιμοποιούμε ενιαίο κώδικα επικοινωνίας (γλώσσα) και ορολογίας. Το πρόβλημα ξεκινά από το γεγονός ότι ο καθένας όταν αναφέρεται σε μια ορολογία (π.χ. μαγεία) εννοεί κάτι διαφορετικό από κάποιον άλλο.

Αγαπητό «τέκνο σελήνης», κι εγώ ασχολούμαι με μαγεία σε μεγάλο βαθμό και εδώ και πολλά χρόνια. Σου μοιάζω για άτομο που δεν έχει ζωή; Σου μοιάζω να έχω ψυχολογικά προβλήματα; Σου μοιάζω να έχω αποθημένα και να είμαι παραγκωνισμένος; Σου μοιάζω ότι θέλω να φέρω κι άλλους ανθρώπους στην τρέλα των ψυχολογικών προβλημάτων μου και του παραγκωνισμού μου, για να ηδονιστώ και να ικανοποιηθώ; Πιστεύεις ότι πρέπει να πεθάνω;

Αυτά πίστευαν στο μεσαίωνα κι αυτοί που τα προσκυνούσαν ήταν τα όργανα που προκάλεσαν και δημιούργησαν τη σκοτεινότερη περίοδο της μετά Χριστού ανθρωπότητας.

Προσωπικά πιστεύω ότι εσύ όταν εσύ λες «μαγεία» εννοείς τις σκοτεινές τελετουργίες των κακόμοιρων ψευδο-σατανιστών και ψευδο-βουντούδων. Αυτών που πήραν ένα βιβλίο και 2 μήνες μετά το παίζουν μάγοι και δυνατοί. Αυτών που δε μπορούν να πουν ΟΧΙ, ούτε στον εαυτό τους. Αυτών που πηγαίνουν όχι μόνο εκεί που δεν τολμούν να πάμε οι άγγελοι, αλλά ούτε οι δαίμονες. Αυτών που τελικά και συνήθως γίνονται όλα αυτά που «εσύ» είπες. Αυτών που θεωρούν τη μαγεία «κακό» και τη φοβούνται.

Σχετικά με τη μαγεία τώρα. Όλοι γνωρίζουμε ότι στην αρχαιότητα μάγοι ήταν αυτοί που γνώριζαν πολλά σχετικά με την αόρατη (τότε) πλευρά της φύσης. Ένας κοινός σημερινός επιστήμονας θεωρείται άνετα μάγος για τα δεδομένα 300 μόλις χρόνων πριν. Σε αυτό το νήμα λοιπόν, καλό είναι να προσπαθήσουμε όλοι μας, να ορίσουμε τι εννοούμε ή τι ορίζει το λεξικό για τον όρο «μαγεία». Όταν το κάνουμε και όταν το αποδεχτούμε, τότε θα καταλάβουμε τι είναι η μαγεία. Και αφού καταλάβουμε τι είναι η μαγεία, θα συνειδητοποιήσουμε ότι το σύνολο των μεταφυσικών, παραψυχολογικών και μακρο-κοινωνιολογικών φαινομένων όπως και των δράσεων του ανθρώπινου πνεύματος, ΔΕΝ μπορεί να συμπεριληφθεί σε μία λέξη ή σε ένα γνωσιακό – πνευματικό αντικείμενο πραγματείας. Κατά τον ίδιο τρόπο που το σύνολο της ηλεκτρονικής (για παράδειγμα) τεχνογνωσίας της εποχής μας ΔΕΝ μπορεί να περιγραφεί από μια λέξη ή ένα γνωσιακό αντικείμενο.

Ολοκληρώνοντας, κατά τη δική μου άποψη, η λέξη «μαγεία» αναφέρεται στο σύνολο των γνώσεων που πραγματεύονται τις αόρατες δυνάμεις του σύμπαντός μας. Πολλές από αυτές τις γνώσεις, σήμερα τις μελετούν εξειδικευμένοι μάγοι – σοφοί, που τους ονομάζουμε επιστήμονες. Γνώσεις όπως η ηλεκτρική και η μαγνητική αρχαία δύναμη (στις μέρες μας γνωρίζουμε ότι υπάρχει μόνο μία δύναμη η ηλεκτρομαγνητική, όλοι μας όμως τις χωρίζουμε σε δύο ανεξάρτητες). Όπως η κοσμολογία, η ψυχολογία, η υποβολή, η χημεία, η αστρονομία και τόσες μα τόσες άλλες.

Το γεγονός ότι η επιστήμη, η κοινή γνώση και η κοινή πληροφόρηση έχει φτάσει σε ένα επίπεδο που τείνει να ξεπεράσει τη μαγεία και τη φιλοσοφία πίσω της, μου δείχνει ότι απαιτείται να γίνουν καλύτερες προσπάθειες από αυτούς που αγαπούν τη σοφία και τη γνώση των απόκρυφων της φύσεως.

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι απόψεις μου (σχεδόν). Επειδή τίποτε στο σύμπαν δεν είναι απόλυτο, τότε είναι εν μέρει σωστά και εν μέρει λάθος, αν και αυτό θα το αμφισβητούσα άνετα.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση