Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #873  
Παλιά 12-11-14, 14:26
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Eσυ εισαι βιολογος και εχεις το δικαιωμα να μας κανεις μαθημα πανω στην βιολογια και εξελιξη. Ο αλλος που ειναι τεχνικος , με ποιο δικαιωμα μας κανει μαθηματα παραψυχολογιας ;
Για να μην δίνω λάθος εντύπωση, το γνωστικό αντικείμενο που σπούδασα είναι η γεωπονία στην Αν. Γεωπονική σχολή Αθηνών. Βέβαια ένα μεγάλο μέρος, μάλλον περισσότερο από το 50% των μαθημάτων σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με την βιολογία. Σήμερα έχω αποκοπεί από το αντικείμενο των σπουδών μου, και απλά διατηρώ προσλαμβάνουσες. Ειδικά στο θέμα της βιολογίας, διαβάζοντας (σαν χόμπι) βιβλία εκλαϊκευμένης βιολογίας καταξιωμένων βιολόγων, από όπου και μεταφέρω απόψεις.

Σε θέματα παραψυχολογίας, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να κάνει "μαθήματα" μια και δεν αποτελεί αντικείμενο με επιστημονική τεκμηρίωση, εκτός ίσως ελαχίστων περιπτώσεων, όπως πως έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι ο διαλογισμός έχει θετικά αποτελέσματα στην ψυχοθεραπεία που σχετίζεται με απεξάρτηση ψυχοτρόπων ουσιών. σχετικά για όποιον ενδιαφέρεται:
“The Emerging Role of Meditation in Addressing Psychiatric Illness, with a Focus on Substance Use Disorders”
Division of Substance Abuse, New York State Psychiatric Institute/Columbia-Presbyterian Medical Center, New York, NY
http://psycosynthesis.blogspot.gr/20...1_archive.html
Απάντηση με παράθεση