Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1207  
Παλιά 03-01-15, 14:14
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου θέση είναι γνωστή και τη έχω δηλώσει από το πρώτο μου ποστ στο νήμα. Είμαι αγνωστικιστής.
Αγνωστικιστής που όμως δέχεται την εξέλιξη 100%.

Για μια επαναληψιμότητα μιλάς; Έχουμε ζήσει την δημιουργία του κόσμου ή την δημιουργία της ζωής από άψυχη ύλη;

Συνεχίζεις να μιλάς για ειδικούς στην εξέλιξη που έχουν αποδείξει ότι είναι 100% αληθινή. Θες να αρχίσουμε να γκρεμίζουμε την θεωρία της εξέλιξης και να την καταρρίψουμε μέσα σε μια σελίδα; Έχεις διαβάσει ποτέ κείμενα δημιουργιστών;

Και γιατί να μην υποθέσω από την εμπειρία μου ότι αν υπάρχει ο Θεός στον οποίο πιστεύεις, αυτός είναι άσπλαχνος αφού αφήνει ΕΞ' ΑΡΧΗΣ(πρόσεχε το εξ' αρχής) τα πάντα στην τύχη τους; Και λέω εξ' αρχής, γιατί οι άθεοι ισχυρίζονται το ίδιο. Λένε που είναι ο Θεός να σταματήσει την δυστυχία; Εδώ όμως υπάρχουν γεγονότα που περιγράφονται στην Βίβλο, τα οποία δείχνουν πως ο άνθρωπος έχει διαλέξει μονοπάτι μακρυά από τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ Θεό, επομένως ο Θεός δεν είναι άσπλαχνος αν δεν επεμβαίνει ακόμα. Από την στιγμή που ο άνθρωπος έφαγε τον καρπό, έπρεπε να αποδείξει τον ισχυρισμό του, αυτή την βαθιά πίστη που είχε μέσα του - ότι μπορεί δηλαδή να τα καταφέρει χωρίς τον Δημιουργό. Άρα σε μια τέτοια περίπτωση ο Θεός δεν είναι άσπλαχνος, απλώς αφήνει το άτακτο παιδί του να δοκιμάσει τους καρπούς που επίμονα επιζητεί. Γιατί δεν είναι τύραννος, αλλά σωστός πατέρας.


Grenadier, και τί που δεν είναι βιολογικές αυτές οι μορφές εξέλιξης; Δεν αποτελεί κομμάτι της αλύσιδας και απαραίτητο στάδιο πριν την βιολογική εξέλιξη; Τί θέλεις να πεις δηλαδή; Δεν σε εκφράζουν; Δεν το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση