Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #815  
Παλιά 09-11-14, 20:29
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
θέσεις που μου μεταφέρει ο συνομιλητής μου Χριστός στον διαλογισμό, ταυτίζονται πλήρως με τις θέσεις της επιστήμης
Ωστε λοιπον συνομιλεις με τον Χριστο πανω σε επιστημονικα θεματα της συγχρονης επιστημης. Δεν θυμαμαι πουθενα να εχει προηγηθει κατι παρομοιο σε αυτα που διαβασα εγω για τον Χριστο, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια αφου Χριστος ειναι οτι θελει κανει. Ο Χριστος λοιπον ερχεται για να συζητησει επιστημονικα θεματα μαζι σου. Και μαλιστα εχει ακριβως τις ιδιες αποψεις με των συγχρονων επιστημονων. Βεβαια καποια αλλη εποχη αυτος ο Χριστος θα εχει καποιες αλλες αποψεις γιατι οι επιστημονικες θεωριες δεν ειναι στατικες. Αλλα μπορει και να κανω λαθος . Αυτο μαλλον θα ειναι θεμα συζητησης στον επομενο διαλογισμο .
Παράθεση:
Βέβαια δεν αρνούμαι την πιθανότητα να κάνω λάθος, ως γνήσιος αγνωστικιστής που είμαι, αλλά η διπλή επιβεβαίωση μέσω του Χριστού στον διαλογισμό και μέσω της επιστήμης, δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση των απόψεων
Ε ναι ! αφου εισαι γνησιος αγνωστικιστης , δεν μπορει να κανεις ευκολα λαθος και φυσικα δεν υπαρχουν περιθωρια για αμφισβητιση της αποψης σου αφου μιλας με τον ιδιο τον Χριστο. Ποιος ειμαι εγω που θα σε αμφισβητισω.
Παράθεση:
Σε αυτό να σημειώσω ότι πολλοί πιστοί ορθόδοξοι χριστιανοί αποδέχονται πλήρως την θεωρία της εξέλιξης, όπως άλλωστε και ο καθηγητής μου στην φυσιολογία φυτών που ήταν υποψήφιος για νόμπελ για την εργασία του στα μιτοχόνδρια, και ήταν και ορθόδοξος και εξελικτικός.
Αν ειναι να κερδισει νομπελ για τα μιτοχονδρια, καλο θα ηταν να τον βοηθουσες εσυ , μεσω του διαλογου σου με τον Χριστο. Σιγουρα ο Χριστος δεν θελει να σας απογοητευσει. Εξαλου και οι Χ.Ο. ειναι αγνωστικιστες χριστιανοι κατα μια εννοια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 09-11-14 στις 20:40
Απάντηση με παράθεση