Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #749  
Παλιά 20-03-08, 21:21
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Μάλλον λόγω του μεγάλου σου πάθους να υποστηρίξεις την μασονία δεν διάβασες στο τέλος του μηνύματος μου πως δεν βάζω στον ίδιο κουβά όλους τους μασόνους. Επίσης, αν και έχω διαβάσει από την 59-60 σελ. και μετά, δεν θυμάμαι αν υπάρχει απάντηση στα εξής: Η μασονία υποτίθεται πως κάνει έναν καλό άνθρωπο καλύτερο σωστά? Έναν κακό άνθρωπο όμως τον δέχεται έτσι ώστε να τον κάνει καλό και μετέπειτα ακόμη καλύτερο? Δέχεται ανάπηρους ανθρώπους? Παραπληγικούς ή ακόμη και κάποιον ακρωτηριασμένο από κάποιο ατύχημα πχ?
( Δεν υπάρχει πάθος υποστήριξης σε τίποτα.

Επί συγκεκριμένων ερωτήσεων, κατέθεσα την γνώση μου για το συγκεκριμένο θέμα και μόνο.
)

Τον κακό για να τον "κάνει" καλό; - ΟΧΙ. Δεν γίνεται δεκτός ο "κακός".
Ήδη υπάρχει εκτενής αναφορά στο ότι βασική προϋπόθεση εισδοχής είναι ΚΑΙ ο χρηστός, έντιμος και ηθικός Βίος.

Άρα, "κακοί" γιόκ.

Η αρτιμέλεια δεν παίζει κανένα ρόλο. Τέτοιου είδους "ρατσιστικές" θέσεις απάδουν εντελώς του Τεκτονισμού.

Πάλι θα πω ότι ΔΕΝ συνδέεται ο σκοπός του Τεκτονισμού με "καλούς" ή "κακούς" Τέκτονες.

Για να το καταλάβεις καλύτερα, αντικατάστησε - όπου γράφεται - την λέξη "Τεκτονισμός" με την λέξη "προσκοπισμός" και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Υπάρχουν και καλοί, αλλά και κακοί πρόσκοποι, δεν είναι έτσι;
Η έννοια όμως του προσκοπισμού είναι μία, έ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Burzum
Σε μένα αναφέρεσαι???Εγώ δεν είμαι τέκτονας.Μάθε να διαβάζεις Α'ι'νστάιν
Έγραψα: "...ευρίσκονται άπειροι "ειδικοί" Τεκτονολόγοι ( όπως προφανώς εσύ )..."
Σε απεκάλεσα, λοιπόν, Τεκτονολόγο και ΟΧΙ Τέκτονα!, μιά και γνωρίζεις περί Τεκτόνων περισσότερα απ' ό,τι οι Τέκτονες!

Και αδιαμφισβήτητα, ΔΕΝ είσαι Τέκτων...

Ποιός λοιπόν, πρέπει να μάθει να καταλαβαίνει τι διαβάζει;
-Μάθημα πρώτο: Α + Β = ΑΒ ( Μιά και είμαι - όπως με απεκάλεσες - ο Einstein, τα μαθήματα θα παραδίδονται υπό μορφήν εξισώσεων... )
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 20-03-08 στις 21:23
Απάντηση με παράθεση