Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #525  
Παλιά 10-09-13, 16:01
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από heretic
ο Βασίλης επαναλαμβάνει συνέχεια τις δογματικές θέσεις της εκκλησίας.
Φυσικό είναι αυτό φίλε heretic, αφού αυτές είναι αποδεδειγμένες.

Μεταξύ άλλων όμως, επισημαίνω και τις αβυσσώδεις διαφορές που εμφανίζονται στις χρονολογικές «μετρήσεις» των διαφόρων, που ασχολούνται σχετικά. Διαφορές, οι οποίες καθιστούν παντελώς αναξιόπιστες, και χωρίς καμία σημασία τις χρονολογικές μετρήσεις, αυτών των σκοταδιστών, που θέλουν τάχα να μας φωτίσουν!!!
Κοίταξε εδώ και εδώ
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από heretic
δεν ξέρω ποια είναι ακριβώς η επίσημη θέση της ορθόδοξης εκκλησίας για την δημιουργία
Εύκολο να το διαπιστώσεις. Διάβασε μια εγκεκριμένη,
από την Επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία, ερμηνεία της Αγίας Γραφής.
και πρέπει να ξέρεις αγαπητέ heretic, ό,τι έχω γράψει σχετικά με το θέμα αυτό, απηχεί την εγκεκριμένη ερμηνεία της Επίσημης Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από heretic
Εγώ έχω ακούσει από θεολόγο και μάλιστα σκληροπυρηνικό (Ζωή) ότι η βίβλος μιλάει συμβολικά για το θέμα αυτό.
Ε, αυτή δεν είναι μόνο παράδοξη, αλλά είναι και αστεία τοποθέτηση.
Και αυτό θα αποδειχθεί στη συνέχεια.
Παράθεση:
«᾿Αδὰμ γὰρ πρῶτος ἐπλάσθη, εἶτα Εὔα·» (Προς Τιμ. Α’ Β, 13).
Όπως αντιλαμβάνεσαι ο Παύλος ΔΕΝ θεωρεί συμβολική την περιγραφή της Γένεσης, αλλά πραγματική.
Τι λοιπόν μπορούν να πούνε αυτοί που λένε αυτές τις περί συμβολισμού αστειότητες; Οι τάχα διακεκριμένοι και σκληροπυρηνικοί θεολόγοι;
Ότι καταλαβαίνουν καλύτερα από τον Παύλο; Δεν νομίζω να έχουν αυτήν την αξίωση.

Και το σημαντικότερο; Ιδού:
Παράθεση:
«ἀπὸ δὲ ἀρχῆς κτίσεως ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτοὺς ὁ Θεός·» (Μάρκου Ι΄,6 ).
Εδώ ο Θεάνθρωπος Χριστός, είναι φανερό, ότι δεν αντιμετωπίζει συμβολικά την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Και με το «ἀπὸ δὲ ἀρχῆς κτίσεως» απορρίπτει την εξελικτική διαδικασία, έχοντας δώσει από τότε, ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ κτύπημα στην οξυμένη φαντασία της εξελικτικής κλίκας.
Αυθεντικά λοιπόν, ξεκαθαρίζεται: Ο Χριστός ΔΕΝ θεωρεί συμβολική την περιγραφή της Γένεσης, αλλά πραγματική.
Τι λοιπόν μπορούν να πούνε αυτοί που λένε αυτές τις περί συμβολισμού αστειότητες; Οι τάχα διακεκριμένοι και σκληροπυρηνικοί θεολόγοι;
Ότι γνωρίζουν τα της Δημιουργίας, καλύτερα από τον Δημιουργό Χριστό; Ε, δεν νομίζω να έχουν αυτήν την αξίωση.
Απάντηση με παράθεση