Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #642  
Παλιά 02-01-09, 15:59
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Κάνεις λάθος. Είναι πασίγνωστα στο χώρο των σχετικών επιστημών τα ευαγγέλια των γνωστικών, ήταν αποδεδειγμένος ο λόγος για τον οποίον γράφτηκαν από αγνώστους βεβαίως βεβαίως και ήταν και είναι ξεκάθαρο πως αποτελούν προιόν αίρεσης. Μα εσύ ο ίδιος, τρελά πλανόμενος, ανέφερες πως το όλο πράγμα κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Μα είναι δυνατόν??? Τόσο μακρυά ζεις?? Όλοι οι ιστορικοί, εκτός των νεοπαγανιστών φαντάζομαι, γνώριζαν περί τίνος πρόκειται! Δεν περίμεναν το Α και τελικά αποδείχτηκε ότι το Α είναι Β! Σε κάθε περίπτωση, και για να μην ξεφεύγουμε, χρησιμοποίησα το παραπάνω παράδειγμα ως χαρακτηριστικό του τρόπου με τον οποίο κάποιοι (νεοπαγανιστές κλπ) προσπαθούν να περάσουν τα δικά τους.

Όσον αφορά τις πραγματικές αρχαιολογικές ανακαλύψεις, όπως έχω ήδη πει επιφυλάσομαι να το κάνω σύντομα (δεν ομιλώ βέβαια για κούπες κλπ που τόσο ειρωνικά ανέφερες εσύ). Για την ύπαρξη όμως του Ιησού μπορείς να γυρίσεις λίγες σελίδες πίσω και να ξαναδιαβάσεις τα όσα σου έχουν γράψει και εσύ απαντούσες "δεν έχω πεισθεί ακόμη". Κατά συνέπεια, είναι ανούσιο να αναφέρω εκ νέου τις αναφορές δεκάδων ιστορικών για τον Ιησού, είτε αυτές ήταν της ίδιας εποχής είτε μεταγενέστερες.

Σχετικά με την αρχαιοελληνική προσφορά στον παγκόσμιο πολιτισμό δεν έφερα καμία αντίρρηση οπότε προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα ή τεχνηέντως το αποφεύγεις. Έκανα λόγο για την περίφημη ελεεινή "εθνική" θρησκεία της οποίας τα κατάλοιπα ακόμη και μέχρι το 3 μ.Χ υπήρχαν έστω αραιά και που, χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν οι ανθρωποθυσίες στον Λύκαιο Δία, τα λέει και ο Παυσανίας. Θα μου απαντήσεις για ποιό λόγο και πού διασώθηκαν τα κείμενα του Αριστοφάνη ή είναι άσχετο με το θέμα και το τρώει η λογοκρισία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 02-01-09 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση