Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1559  
Παλιά 05-09-16, 15:12
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φίλε αν δεν πω την προσωπική μου άποψη σε φόρουμ που θα την πω?και γιατί να βρω αποδείξεις και στοιχεία για να αποδείξω ότι αυτή είναι προσωπική μου άποψη(it doesn't make sense man)?Και ότι γράφω το γράφω για το φόρουμ,δεν νομίζω μετά απο 2000 χρόνια,οι απόγονοί των ανθρώπων να που <<Α,αυτό το έγραψε ο μέγας Johnkokk,είναι αλήθεια>>

Πιστεύω στον Χριστό,θέλω να αποδειχθεί η ύπαρξή του,αλλά αυτό πρέπει να γίνει σωστά,με ισχυρά στοιχεία και όχι με ανακρίβειες.

Φυσικά και έγινε η σύνοδος και φυσικά και πήγε ο αυτοκράτορας και σου εξήγησα και τους λόγους για τους οποίους συνέβησαν αυτά.Τα γεγονότα αυτά όμως είναι αποδείξεις ιστορικότητας της λατρείας του Χριστού και όχι της ύπαρξης του.Και οι αρχαίοι έλληνες είχαν κείμενα που μιλούσαν για τους θεούς και την λατρεία τους,άρα ο Δίας,η Ήρα,ο Ερμής κτλπ ήταν υπαρκτά πρόσωπα,ιστορικά αποδεδειγμένα.Και οι αρχαίοι έλληνες δεν έγραψαν για την προέλευση και την ζωή του Δια?Άρα προφανώς και υπήρχε,απλά ο Χριστός ήταν πιο δυνατός,οπότε τον νίκησε(δεν ξέρω αν είναι ιστορικά αποδεδειγμένο,αλλά νομίζω του έσκασε καμεχαμεχα).
Η λατρεία του Χριστού δεν νοείται χωρις την ύπαρξη του Χριστού, και γίνεται σαφές εκ της λατρείας αυτης ότι Ο Χριστός έιναι μονογενής ενσαρκώθηκε και εναθρωπίστηκε εκ πνευματος Αγίου και Μαρίας της παρθένου, σταυρώθηκε επι Ποντιου Πιλάτου και αναστηθηκε κατα τας γραφας.
Και όλα αυτα παρουσια του Ρωμαίου Αυτοκράτορα.
Λες να επιτέπεται να λές ψέυδη μπροστα στον Ρωμαίο Αυτοκράτορα; Γιατί εγω λέω πως υπάρχει και συγκεκριμένη ποινη στο ρωμαικο Δικαιο για κάτι τέτοιο.
Η Λατρεία του Δια και της Ηρας μια χαρα νοείται χωρις την υπαρξη τους, έχεις κείμενα που να αναφερουν ότι ο Διας υπήρξε σε συγκεκριμένα ιστορικα πλαίσια; Αν όχι μην κάνεις συγκρίσεις.
Εν τέλη τι αποδείξεις χρειάζεσαι εσύ;Ποια είναι για σένα τα ισχυρά στοιχεία; Και ποιες οι ανακρίβειες;Και όσο αφορα τις ανακρίβειες το είπες γενικα ή συγκεκριμένα έχεις κάτι υπόωη σου;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση