Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1577  
Παλιά 28-06-18, 19:36
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Mars δεν ξέρω ποια ακριβώς κόντρα υπάρχει μεταξύ σε σενα και την Litsa πάντως κάνεις πολύ προσωπικά τα πράγματα και χωρίς κανένα νόημα. Έχω διαφωνήσει μαζί της σε κάποια ελαφρώς σχετικά θέματα (νομίζω της υπερηφάνειας,αν θυμάμαι καλά) αλλά ακόμα και αν είναι αντίθετη η άποψή της,σε καμία περίπτωση δεν είναι ρατσιστική ή κατά της ελλάδος ή αλυτρωτική κτλπ. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την επίθεση.

Τέλος μακάρι το πρόβλημα με τους γείτονές μας να ήταν για το αν εγκρίνει ή όχι κάποιος τον Πλάτωνα ή τα έργα του Καζαντζάκη. Η κριτική στους αρχαίους συγγραφείς όχι μόνο δεν είναι κατακριταία αλλά αντιθέτως είναι απολύτως θεμιτή,αυτό άλλωστε ήθελαν και οι ίδιοι οι φιλόσοφοι, να βάλουν σε σκέψη τους πολίτες και σίγουρα δεν συμφωνούσαν όλοι μεταξύ τους. Ποιος ο λόγος να υπήρχαν καθημερινά συμπόσια και λόγοι στην Αγορά αν όλοι ήταν της ίδιας άποψης? Στην τελική ο δάσκαλος του Πλάτωνα δεν ήταν αυτός που παραδέχθηκε ότι δεν γνώριζε τίποτα, αν ένας τόσο μεγάλος άνδρας παραδέχθηκε την μη ύπαρξη της αυθεντίας γιατί εμείς να θεοποιήσουμε κάποιους αναμφίβολα λαμπρούς διαχρονικά ανθρώπους?
Απάντηση με παράθεση