Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #797  
Παλιά 08-11-14, 15:47
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

esmike, αναγνωρίζω την τακτική του debate και σε σένα τώρα (χωρίς να σε εντάσσω στις δυο κατηγορίες που ανέφερα). Ψάχνεις να βρεις αντιφάσεις σε δυο πράγματα που δεν συσχετίζονται μεταξύ τους. Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, παρόλα αυτά θα σου ζητήσω να μου δώσεις έναν ακριβή ορισμό της μεταφυσικής.

Αφού το κάνεις θέλω να μου απαντήσεις γιατί συνεχίζει να μας απασχολεί ένα θέμα το οποίο έχει εξηγηθεί όχι μόνο με τα κριτήρια της κοινής λογικής, αλλά και με τα κριτήρια της επιστημονικής ιστορίας και αρχαιολογίας: Την Παλαιά Διαθήκη, όπως και την Κοινή την έχουν γράψει άνθρωποι. Αν διαφωνείς και με αυτό σταματάμε να συζητάμε, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Το αν αυτοί οι άνθρωποιοι είχαν πάρει απόκρυφη γνώση απο κάπου, με κάποιον τρόπο, ας υποθέσουμε ότι πιθανόν και να είχαν, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα συζήτησής μας. Εδω μιλάμε για άλλο πράγμα. Μιλάμε για αυτά που λέει μέσα η Βίβλος, όχι σε ποιόν ανήκει η πνευματική ιδιοκτησία. Τα προβλήματα λοιπόν που βλέπεις είναι δικά σου προβλήματα, οχι δικά μου. Για μένα τα πράγματα είναι εντελώς ξεκάθαρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-14 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση