Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 02-12-05, 17:04
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Ευχαριστώ φίλτατε,αλλά...

Για τον Ι.Χ.,να αναφέρω ότι έχουν γράψει αρκετοί ιστορικοί της εποχής Του,των οποίων οι μαρτυρίες είναι τώρα στα χέρια μου...Έγραψαν,λοιπόν,οι :Θαλλός(δεν σώζεται το έργο του),ο Τάκιτος,ο Σουετώνιος,ο Πλίνιος ο νεώτερος,ο σχεδόν σύγχρονος Του (Φλάβιος)Ιώσηπος εν τη "Ιουδαική Αρχαιολογία"του που αποτελεί την πλέον,ίσως,βαρυσήμαντη μαρτυρία των εξωχριστιανικών κ.α. Θα μπορούσατε να διαβάσετε το βιβλίο του π.Λ.Κ.Διαμαντοπούλου "Ιησούς Ο Χριστός ως ιστορική προσωπικότης".Εκεί ανφέρονται και στοιχεία όθεν συνάγουμε ότι οι χριστιανικές πηγές είναι ιστορικά κείμενα και όχι μυθεύματα...
Όσον αφορά τον Διαφωτισμό,δεν συμφωνώ με όσα γράψατε,αγαπητέ μου φίλε και συν-ερευνητά...Και είναι πολλά τα σημεία που διαφωνώ με σας...Να πούμε πως οι Ολυμπιακοί αγώνες ήδη από την εποχή του Νέρωνος είχαν εκφυλιστεί...Στην εποχή του Μ.Θεοδοσίου κατηργήθησαν στο πλαίσιο της κατάργησης των ειδωλολατρικών(με την ευρεία έννοια)καταλοίπων.Η αναβίωσή τους έγινε από τον τέκτονα Πιέρ ντε Κουμπερτέν το 1896(και δεν είχαν καμμία σχέση,όπως υποστηρίζει και ο γνωστός λάτρης του Ελληνισμού κ.Πλεύρης στο περιοδικό"Μαχόμενος Ελληνισμός"με τους αρχαίους αγώνες).
Επίσης,ο Ιουδαιοχριστιανισμός ήταν μία αίρεση ιδιαίτερα των πρώτων χριστιανικών χρόνων.Ο Ιουδαισμός και ο Χριστιανισμός έχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ τους.(Αυτό φαίνεται και από την προσωπική μου εμπειρία ότι)Οι Ιουδαίοι Ραββίνοι δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητικοί με τους Χριστιανούς(τουναντίον...) αν και,κατά πολλούς,έχουν αντιληφθεί το καθ'υπερβολήν βαρύ τους σφάλμα της απορρίψεως του Ιησού...(υπάρχει και ένας "θρύλος" επ'αυτού...)
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση