Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 05-05-06, 16:31
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
ποίος είναι αυτός που λεει ότι η παραίσθηση δεν είναι πραγματικότητα ?
αυτό το έχω σκεφτεί και εγώ. όντως και οι σχιζοφρενείς, αν τους ρωτήσεις, θα ορκιστούν ότι ακούν και βλέπουν, και δεν έχουμε κανένα λόγο να μην τους πιστέψουμε.. τί να σου πώ, ο εγκέφαλος παίζει πολλά παιχνίδια και πρέπει να τον προσέχουμε. το αν όντως υπάρχει κάτι ή είναι παιχνίδια του εγκεφάλου μας βγαλμένα από το ασυνείδητο.. δεν το γνωρίζουμε δυστυχώς..
μπορεί και να'ναι έτσι, μπορεί κι αλλιώς..

έχεις δίκιο ότι με την ποιότητα των τροφών που λαμβάνουμε, αλλάζει και η χημεία του εγκεφάλου μας.

αυτό που εγώ θεωρώ πολύ επικίνδυνο δεν είναι η νηστεία, αλλά οι ναρκωτικές ουσίες ή γενικά επικίνδυνες ουσίες που χρησιμοποιούνται ως βοηθήματα.. αν η παραίσθηση είναι μια φυσιολογική λειτουργία και βιώνουμε πράγματα που υπάρχουν, γιατί να χρειάζεται να λάβουμε βοηθητικές ουσίες; και ιδιαίτερα για να βιώσουμε κάτι που στην τελική δεν έχει αποδειχτεί ότι πρόκειται για πραγματικότητα.. ενώ αντίθετα η συχνή χρήση ναρκωτικών ουσιών καταστρέφει σταδιακά τον εγκέφαλο... πολύ επικίνδυνα παιχνίδια, χωρίς λόγο.. ας προσπαθούμε να είμαστε καλοί άνθρωποι στην ζωή μας!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση