Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #577  
Παλιά 06-10-14, 21:44
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν άθεοι - για τους οποίους η συγκεκριμένη ιδεολογία έχει θέση θρησκείας μέσα τους. "Λατρεύουν" (δηλαδή "υπηρετούν") τη συγκεκριμένη ιδεολογία και ιεραποστολικά θέλουν να τη διαδώσουν. Τέτοιοι - συχνοί θαμώνες φόρουμ, συγγραφείς βιβλίων, μαϊντανοί τηλεστούντιο κτλ - υπάρχουν. Σε ποιο βαθμό αυτό μπορεί να γενικευτεί δεν ξέρω. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που αντί για λόγια απλά ζούνε θεωρώντας ως δεδομένο ότι δεν υπάρχει Θεός χωρίς να υπηρετούν την ιδεολογία του αθεϊσμού και χωρίς ιεραποστολικό ζήλο. Για τέτοιους μάλον ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία.
Εγω θεωρω οτι ο Θεος ειναι πισω απο ολες τις βαθυτερες εκδηλωσεις της πραγματικοτητας σε ενα πολυ λεπτοτερο και ενοποιημενο πεδιο πραγματικοτητας.
Αυτος ο Θεος δεν εχει την αναγκη μου να τον πιστευω , γιατι αυτος ειναι απειρος, ειναι αιωνιος και ως εκ τουτου εντελως ακατανοητος.
Εγω απο την αλλη επειδη ειμαι μικρη και προσωρινη και προβλεψιμη, εχω την αναγκη να στηριζομαι καπου με βαση τα δικα μου μετρα και σταθμα.

Και εδω δημιουργειται το εξης πρωτο ερωτημα που δεν βλεπω να μπορει να απαντηθει.
//Η ανοησια που βρισκεται;//
και απαντω παλι εγω :
Η ανοησια δεν βρισκεται στον Θεο που ξερει τι κανει, αλλα στον ανθρωπο που δεν ξερει που πηγαινει και που πατα.
Ειναι μεγαλη ανησια να μιλαμε για κατι που δεν κατανοουμε ουτε κατα το ελαχιστο.
Ενα δευτερο ερωτημα ειναι:
//τι διαφορα θα κανει η αποδοχη καποιου προς τον Θεο ή η απορριψη;//
Απαντω παλι εγω:
Καμια διαφορα, γιατι εφοσον απο το πρωτο ερωτημα, μιλαμε για κατι το εντελως ακατανοητο που ειναι ο Θεος , ακατανοητες θα ειναι και οι συνεπειες .
Αυτο για αυτους που φλιαρουν με το μακρυ τους και το κοντο τους, για κατι ασυληπτο απο το νου τις αισθησεις και ολη την ιστορια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 06-10-14 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση