Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #718  
Παλιά 29-02-08, 15:41
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Α, και μην ανησυχείτε που μόνον ο Τάκης επαναλαμβάνει την παραπάνω φράση. Τραβήξαμε σπίρτα και του 'τυχε το κοντύτερο.

Αγαπητή μου Sly8erin να το πω όμως κι εγώ, σ'όλες αυτές τις σελίδες εκτός του γεγονότος ότι όσα γράψαμε είναι ιδιαιτέρως συγκεκριμένα και πιθανόν κάποια να μην γίνονται και κατανοητά σε μη-μυημένους (δεν λέω βέβηλους διότι κινδυνεύω να με κράξουν), τί λόγο θα είχαμε να υπεκφεύγουμε σε όσα γράφουμε από την στιγμή που θα μπορούσαμε να μην κάμουμε κάν τον κόπο να τα γράψουμε! Γιατί πάντοτε πρέπει να υπάρχει κάτι άλλο από πίσω, που να κινεί τα νήματα και να ελέγχει τις ζωές μας; Μήπως διότι τα έχουμε κάνει σκατά (συγχώρεσε με για την έκφραση) και προτιμούμε να ρίχνουμε τις ευθύνες σε άλλους; Μήπως τελικά θα προτιμούσες τις αντι-τεκτονικές εξηγήσεις τύπου -Οι μασόνοι κρύβονται πίσω απ'όλα, -Αυτοί κυβερνούν τον κόσμο, -Πίσω από τους Μασόνους κρύβονται οι Εβραίοι κτλ.; Μακάρι αγαπητή μου να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, διότι ο πραγματικός εχθρός είναι πολύ πιο σύνθετος και αναπτύσσεται σε αναρίθμητες διαστάσεις (χωρίς να δίνω την οιαδήμοτε υπερφυσική χροιά στον όρο διάσταση).

Αντιθέτως, εμείς προσπαθήσαμε να σου αναλύσουμε και θεωρητικά αλλά και πρακτικά τον τρόπο αλλά και την ουσία αυτού του θεσμού που ονομάζεται Τεκτονισμός.

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση