Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1655  
Παλιά 09-08-18, 15:38
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ενδιαφέρει φίλε seismic τους ανθρώπους, είναι το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Σε αυτά τα θέματα έχει απαντήσει αποδεικτικά η Επιστήμη εδώ και εδώ.
Για εμένα Vassilis_1 δεν υπάρχει χώρος και χρόνος γιατί απλά δεν υπάρχει αρχή και τέλος προϋπόθεση για την ύπαρξή τους. Αυτά είναι ανθρώπινα επινοήματα για να καθορίσουν τα όριά τους τα οποία όμως εκτείνονται πέρα από την σκέψη τους. Η ζωή και ο θάνατος είναι μια μετάλλαξη ενός ενεργειακού πεδίου σε μια άλλη ενεργειακή διάσταση. Δεν γεννιέται ή πεθαίνει η ζωή μεταλλάσσεται σε άλλη ζωή και άλλη και άλλη. Η ζωή είναι ενέργεια πως αφού δεν πεθαίνει η ενέργεια πεθαίνει η ζωή?
Το υδρογόνο και το οξυγόνο καίγονται το νερό όχι. Αυτό συμβαίνει γιατί το νερό είναι σε άλλη ενεργειακή κατάσταση. Η στάχτη της καύσης του υδρογόνου και του οξυγόνου είναι το νερό. Για να καεί το νερό ξανά χρειάζεται να διαχωριστεί πάλη και απαιτείται η ίδια ενέργεια που εφαρμόστηκε για να γίνει νερό.

( Ως άνθρωπος που έχω αφιερώσει ολόκληρη τη ζωή μου στην πιο ξεκάθαρη και επικεφαλής επιστήμη, τη μελέτη της ύλης, μπορώ να σας πω, ως αποτέλεσμα της έρευνάς μου όσον αφορά στα άτομα: Δεν υπάρχει ύλη αυτή καθΆ εαυτή. Όλη η ύλη προέρχεται και υπάρχει λόγω μίας δύναμης που φέρνει το σωματίδιο του ατόμου σε δόνηση και διατηρεί αυτό το μικροσκοπικό ηλιακό σύστημα του ατόμου σε συνοχή. Πρέπει να υποθέσουμε, πως πίσω από αυτή τη δύναμη υπάρχει μία συνειδητή και ευφυής νοημοσύνη. Αυτός ο νους είναι η μήτρα (matrix) όλης της ύλης.


~ Max Planck, θεωρητικός φυσικός, ο οποίος γέννησε τη θεωρία της κβαντικής φυσικής, με την οποία πήρε βραβείο Νόμπελ το 1918. )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 09-08-18 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση