Θέμα: Μαγεία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #184  
Παλιά 20-05-10, 19:37
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Γεια και χαρά σε όλους σας!Θα ήθελα μέσα από αυτό το μήνυμά μου να απευθυνθώ σε εσάς τους επίδοξους μάγους,όλους εσάς που αποφασίσατε - αισθανθήκατε - είδατε ότι υπάρχει κάτι παραπάνω σε αυτό τον κόσμο από εκείνο που αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις μας.
Η μαγεία, σε κάθε της έκφραση (απ'την εντυπωσιακή χολυγουντιανή μέχρι αυτή την πολύ επικίνδυνη και τρομερή για την οποία όσοι ξέρουν δεν μιλάνε) είναι το λιγότερο εκπληκτική!Πράγματα που ούτε φανταζόμαστε ότι μπορούν να συμβούν, ξαφνικά μέσω της μαγείας φαίνονται εφικτά, τι πιο προκλητικό και πιο ενδιαφέρον από κάτι τέτοιο; Να μπορείς να πετάξεις, να μπορείς να κάνεις εκείνη τη χαμένη σου αγάπη να σε ξαναθυμηθεί, να τιμωρήσεις βάναυσα εκείνο τον τύπο που συνέχεια στη μπαίνει απλά και μόνο κοιτώντας τον, να γιατρέψεις τη φίλη σου από αυτή την άσχημη αρρώστια που την ταλαιπωρεί ψυθιρίζοντας μερικά ξόρκια, κι άλλα πολλά ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του καθενός.
Για όλα τα παραπάνω κι ακόμα περισσότερα υπάρχει ένας απίστευτος αριθμός από βιβλία, τελετές, ξόρκια, μαγγανείες κι άλλα που ανάλογα με το θρησκευτικοπολιτικοφιλοσοφικό ρεύμα από το οποίο ξεκινούν έχουν και διαφορετική προσέγγιση, μέθοδο κι αποτέλεσμα. Το τι θα επιλέξει ο καθένας να ακολουθήσει η να μην ακολουθήσει, ο τρόπος που θα επιλέξει για να δράσει ή να μη δράσει είναι καθαρά δική του επιλογή. Εγώ θέλω απλά να σας δώσω μια συμβουλή, όχι επειδή έφτασα κάπου και ξέρω το δρόμο αλλά επειδή κάποτε μοιραζόμουν το ίδο πάθος με εσάς.
Αφού (κι εαν) θέλετε να ανατρέψετε το πραγματικό, να δείτε την άλλη όψη του νομίσματος,να αντιληφθείτε τι πραγματικά συμβαίνει σε αυτό τον πολύ παράξενο κόσμο το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να ασχοληθείτε με τον εαυτό σας. Κάποιος είπε ότι "πρέπει να γίνουμε η αλλαγή που θέλουμε να δούμε στον κόσμο" κι αν αυτός μιλούσε σε ένα άλλο επίπεδο, το κοινωνικό, μην αυταπατάστε το ίδο ισχύει σε όλα τα επίπεδα, ακόμα και στο μαγικό.
Ξεκινήστε λοιπόν απ'το να είστε ρηξικέλευθοι.
Πως είναι δυνατόν αν έχεις ένα κάρο συνήθειες που επαναλαμβάνεις συνειδητά και δύο κάρα συνήθειες που επαναλαμβάνεις υποσυνείδητα να μπορέσεις να αλλάξεις την οπτική σου για αυτό τον κόσμο. Γιατί για να μπορέσεις να κινηθείς με έναν Β τρόπο σε έναν κόσμο που κινείται με έναν Α τρόπο, πρέπει πρώτα να κατανοήσεις το Β,να το δεις, να το κάνεις κομμάτι σου και μετά,πολύ μετά, να το χρησιμοποιήσεις.Αφήστε λοιπόν κατά μέρος ερωτήματα του τύπου "πως μπορώ να φτιάξω ένα μαγικό σπαθί" ή "πως θα κάνω τα κακά πνεύματα να φύγουν μακρυά", δουλέψτε με υλικό που έχετε χειροπιαστό κι άμεσα προσβάσιμο, τον εαυτό σας. Αναρωτηθείτε αν όλα αυτά που πιστεύετε είναι πραγματικά δικά σας, αν αυτό που νοείτε ως εαυτό σας είστε πράγματι εσείς ή είναι μια εικόνα που άλλοι έφτιαξαν για εσάς. Είναι αδύνατο να περάσεις ένα νέο "πρόγραμμα" στο κεφάλι σου, ένα "πρόγραμμα" που θα περιλαμβάνει τη μαγεία, αν πρώτα δεν κάνεις format...
Αυτά τα λίγα από εμένα λοιπόν.Δεν ξέρω αν και κατά πόσο γίνομαι κατανοητός, ελπίζω να βοήθησα λίγο όσους ακόμα ψάχνουν και να μην νευρίασα όσους έχουν ήδη βρει.
Άλλωστε όλα τα παραπάνω προσωπικές μου σκέψεις κι απόψεις είναι,μέρος του δικού μου "προγράμματος"...
Ναστε καλά
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση