Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-05-06, 09:39
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Αργολίδα
Προεπιλογή

ο βόελ αναφέρει ορισμένες γνώσεις που είναι σωστές από ιατρικής πλευράς και συμφωνώ μαζί του αλλά μιλάει για μακροχρόνια νηστεία και για τις υπερβολές που κάνουν ορισμένες γιαγιάδες από υπερβάλοντα ζήλο. όμως, δεν νηστεύουν όλοι υπερβολικά και αν τηρηθούν ορισμένοι κανόνες, τότε δεν υπάρχει καμία βλαβερή συνέπεια.
το να αποφύγει κανείς το κρέας για πενήντα ημέρες δεν διαταράσσει τόσο πολύ την ισορροπία του οργανισμού, εάν αυτός τρέφεται από μια ποικιλία τροφών και αν χαίρει άκρας υγείας γενικότερα. ασθενείς με συγκεκριμένες παθολογικές καταστάσεις όμως θα πρέπει να την αποφεύγουν και νομίζω πως αυτό συμβουλεύουν και οι ιερείς, που δεν ευθύνονται για τις υπερβολές των πιστών. το να μη φάω εγώ κρέας για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα δεν θα μου κάνει κακό και δεν μου έχει κάνει τόσα χρόνια τώρα.
η νηστεία είναι ανάλογη και της ηλικίας, του φύλου, του τρόπου ζωής και εργασίας, για αυτό και λέγεται πως "ασθενής και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει". οι γιαγιάδες λιποθυμούν κυρίως λόγω της υπογλυκαιμίας αλλά έστω και αν αποφεύγουν το κρέας, μπορούν να τρέφονται με τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες και αυτό θα αποφευχθεί.
η νηστεία, δηλαδή, σύμφωνα και με φίλους και φίλες διατροφολόγους αλλά και από όσα έχω εγώ υπόψην από το γνωστικό τους αντικείμενο, μπορεί να δράσει και αντιτοξινωτικά, αν γίνει μέσα σε λογικά πλαίσια και αν τηρηθούν κάποιοι κανόνες, δεδομένου πως δεν νηστεύει κανείς όλες τις ημέρες του χρόνου αλλά ένα περιορισμένο διάστημα.
Απάντηση με παράθεση