Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #820  
Παλιά 10-11-14, 11:01
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μάλλον δεν θα είναι μια και το έχουμε ήδη συζητήσει......
Η αντίφαση που υποψιάζεσαι ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι δεν σου απάντησα αναλυτικά. Για παράδειγμα ενώ ο κορμός της εξελικτικής είναι κοινώς αποδεκτός, με πάμπολλες αποδείξεις, υπάρχουν πολλά θέματα που μένουν ανοικτά για την επιστήμη, όπως οι μηχανισμοί της ειδογένεσης.
Το ειχα φανταστει. Πως αλλωστε θα ηταν διαφορετικα . Απλα ο Χριστος προσαρμοζεται στις αντιληπτικες μας αναγκες καθε εποχης στην οποια εμφανιζεται και μας καθοδηγει με βαση αυτα που μπορουμε εμεις να καταλαβουμε εκεινη την χρονικη στιγμη. Δεν θα μπορουσε ποτε ο Χριστος να επικοινωνισει την γνωση για παραδειγμα της συγχρονης φυσικης , στους απλους Εβραιους της προεπιστημονικης εποχης , και γι΄αυτο επικεντρωθικε τοτε , σε περισσοτερο ανθρωπιστικες συζητησεις με αυτους. Οσο για τους μηχανισμους της ενδογενεσης , εχω την εντυπωση οτι εκει οσο και να τον πιεσεις , δυσκολα θα σου αποκαλυψει την αληθεια ...γιατι μαλλον η αληθεια δεν ανηκει στο συγκεκριμενο σταδιο αναπτυξης της επιστημονικης γνωσης. Θα πρεπει να περιμενουμε ισως αρκετους αιωνες για να ληξει διεξοδικα αυτη η συζητηση και τατυτοχρονα να την καταλαβαινουμε. Ειναι μια συζητηση πιστευω , την οποια θα κανει ο Χριστος με τον επιστημονικο ερευνητη του μελλοντος στο υψηλοτατο επιπεδο σου...
Παράθεση:
Επειδή ίσως δεν έχω δώσει να γίνει κατανοητό, η όποια αμφισβήτηση δεν μπορεί παρά να νοηθεί στα ίδια πλαίσια με την αμφισβήτησης του αν οι πατέρες της εκκλησίας μας συνομιλούσαν με τον Θεό. Εάν θεωρήσουμε ότι όντως συνομιλούσαν και τους έλεγε να διαπράξουν γενοκτονίες, και να σκλαβώσουν παρθένες, δεν βλέπω κανένα λόγο να αμφισβητήσει κανείς ότι και εγώ μιλάω με τον Χριστό, την στιγμή μάλιστα που οι απόψεις που μου μεταφέρει συμφωνούν με την επιστήμη και δεν εμφανίζουν κάποια ηθικά αμφισβητήσιμη θέση.
Ειναι απλο. Αν αυτοι ηταν λαθος και διαπραξαν γενοκτονικες και σκλαβωσαν παρθενες, τοτε δεν συνομιλουσαν με τον Χριστο , αλλα μαλλον με καποιο κακο δαιμονιο. Ενω εσυ απο την στιγμη που δεν κανεις γενοκτονιες και δεν σκλαβωνεις παρθενες, αλλα βοηθας την επιστημη και την ανθρωποτητα καλοπροαιρετα , σημαινει οτι εισαι, σε εν Χριστο επαφη. Εισαι ο πραγματικος ανθρωπος του Χριστου γιατι μεταφερεις μια ηθικη πανανθρωπινη γνωση.

Παράθεση:
Ασχολήθηκα με τον διαλογισμό πολλά χρόνια αργότερα, οπότε θα ήταν αδύνατο. Όμως ο Δάσκαλος Ιησούς δεν νομίζω ότι θα έδινε ποτέ κάποια τέτοια καθοδήγηση.
Εχεις δικιο. Δεν θα μπορουσε ο Χριστος να σε επιλεξει για να προωθησει τα ιδιοτελεστερα των κινητρων. Αφου εισαι ο επιλεγμενος απο τον Κυριο (the chosen), τοτε σιγουρα ξερεις καλυτερα τις αγνες προθεσεις του. Ναι ο Κυριος διαλεγει με προσοχη τους εκλεκτους του.
Παράθεση:
Αγαπητέ esmike υπάρχουν δύο τρόποι για να προσεγγίσεις ένα θέμα, όπως η εξελικτική, η επιστημονική μέθοδος και η πίστη. Προσωπικά επειδή στενοχωριέμαι βλέποντας τις απέλπιδες προσπάθειες μερικών πιστών να αμφισβητήσουν την εξελικτική, πριν από κάποιον καιρό κάθισα και έγραψα ένα κείμενο που εξηγεί ότι η εξελικτική και η θρησκεία δεν είναι αντικειμενικά σε αντίθεση, εφόσον φυσικά αντιμετωπίσει ορισμένα κείμενα της θρησκείας σαν συμβολικά (έχω βάλει παραπομπή σε προηγούμενη ανάρτησή μου). Αντίθετα η εξελικτική είναι η μόνη θεωρία που με πολύ καλή θέληση ταιριάζει με την θρησκεία μια και ο δημιουργησμός για όποιον γνωρίζει πέντε πράγματα από βιολογία, είναι απολύτως αντιτιθέμενος με την θρησκεία, κάτι βέβαια που δεν κατανοούν οι οπαδοί του δημιουργισμού.
Αν αυτο το κειμενο που εγραψες για την εξελιξη , ειναι Θεοπνευστο, τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απο τις διαφορες παρανοησεις των απλων πιστων. Μετα αυτοι οι πιστοι βασιζονται οπως ειπαμε σε προηγουμενα ιστορικα κειμενα και επαφες των Πατερων , που μπορει να ειναι λανθασμενα στην εποχη μας. Εσυ πρεπει να μιλησεις καθαρα για την αληθεια της θεοπνευστης γνωσης, διορθωνοντας την πλανη των Πατερων . Οι Πατερες δεν ειχαν το δικο σου επιπεδο επιστημονικης ιδιοτητας και ηθικης να καταλαβουν το Χριστο, και ηταν και μεγαλοι αμαρτωλοι οι περισσοτεροι (γενοκτονιες ,παρθενες στα σκλαβοπαζαρα και αλλα που δεν γιναν γνωστα) .
Παράθεση:
Πάντως όντως κάνω διαλογισμό και μια από τις ασκήσεις που κάνω είναι και η συζήτηση με τον Δάσκαλο (Χριστό για μένα). Τώρα τι νομίζω ότι είναι αυτή η συζήτηση θέλει πολύ συζήτηση.....
Η μεγαλυτερη πλανη ειναι να αμφισβητεις την παρουσια του Κυριου στους διαλογους σου. Ποτε μην αμφισβητεις την εν Χριστο κοινωνια του διαλογου. Ο χριστος βρισκεται παντου , αρκει να εχουμε το επιστημονικο και ηθικο επιπεδο να τον καταλαβαινουμε.

Θα ηθελα ομως φιλε μου και κατι τελευταιο. Θα ηθελα να ρωτησεις τον Κυριο στον επομενο διαλογισμο σου , μεσα απο την εσωτερικη οπτικη σου , να μας πει την αποψη του για καποια θεματα που μας απασχολουν ολους.
Θα ηθελα φιλε μου να τον ρωτησεις ποια ειναι η γνωμη του για την αστρολογια, ποια για τις μεθοδους της παραψυχολογιας και αν αυτες ειναι απατη ή οχι. Θα θελα επισης να τον ρωτησεις αν η επιστημονικη μεθοδος μπορει να αντικατασταθει με την αυθαιρεσια των παραψυχολογικων μεθοδων ερευνας και αν αυτες οι ερευνες γινονται αποδεκτες απο αυτον. ΄Η αν ηρθε η ωρα της αλλαγης παραδειγματος στην επιστημονικη μεθοδολογια και ερευνα.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση