Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 02-06-19, 11:02
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Απο αυτά που θυμάμαι, κανένας και το εννοώ δεν ήθελε να κανει μεταρυθμίσεις της προκοπής.
Ο δημόσιος τομέας ας πούμε είναι υπερδιογκωμένος και δεν εξυπηρετεί τίποτα. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ πως θέλουμε να είμαστε μέρος της ευρωπαϊκής νοοτροπίας και να συντηρούμε ακόμα οργανισμούς χωρίς κανένα σκοπό όπως πχ αυτός που είναι αρμόδιος για την αποξήρανση της λίμνης Κάρλας. Για τον μέσο αναγνώστη που δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάω, η λίμνη αποξηράνθηκε την δεκαετία του '60...
Μέχρι να γίνει η απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων που υπέρμαχός της ήταν η... ΑΔΕΔΥ για πολλά χρόνια, υπήρχαν άτομα σε τμήματα που οι προϊστάμενοι δεν είχαν γνωρίσει ποτέ παρότι δούλευαν εκεί σύμφωνα με το οργανόγραμμα για χρόνια και φυσικά πληρώνονταν κανονικά από τον μ***κα τον έλληνα φορολογούμενο.

Επίσης θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να έχουμε φορολογία σκανδιναβικών χωρών ενώ έχουμε υπηρεσίες επιπέδου Μέσης Ανατολής. Επιπλέον όταν το 80% των φόρων προέρχονται απο μισθωτούς και συνταξιούχους, προφανώς κάτι πάει στραβά με το φορολογικό μοντέλο. Αλλα και πάλι είναι φυσιολογικό γιατί και εγώ αν ήμουν επιχειρηματίας στην Ελλάδα με 45% φόρο στα διανεμόμενα κέρδη, και εγώ θα έκλεβα! Τι μου παρέχει το κράτος ως επιχειρηματία για να διεκδικεί αυτό το 45%;; Επιχειρηματικό περιβάλλον;;; Μήπως ταχύτητα διεκπεραίωσης;; Φτηνό ρεύμα;; κάτι τελοςπάντων;;
Απάντηση με παράθεση