Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 03-12-05, 16:33
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.Θα σου παραθεσω σιγα σιγα ορισμενα απο τα παραδειγματα που χρησιμοποιει ο Δαυλος προκειμενου να διεξαχθει πιο ομαλα ο διαλογος.Ενα απο αυτα ειναι το οτι το πασιγνωστο "αγαπατε αλληλους ως εαυτον",δεν το ειπε ο Χριστος αναφερομενος στον καθε ανθρωπο αλλα στους μαθητες του μονο αναμεταξυ τους.Ενα αλλο στοιχειο που χρησιμοποιουν ειναι μια ρηση του Χριστου οτι "οποιος δεν ειναι μαζι μου ειναι εναντιον μου".Επισης μια αλλη ρηση του οτι "οι μισουντες την Σιων,αισχυνθητε απο του Κυριου,ως χορτος γαρ εσεσθαι απεξηραμμενοι".Επισης υποστηριζουν οτι τα κειμενα βρυθουν χαρακτηρισμων οπως "ο βασιλεας του Ισραηλ" κ παρομοιους ενω υποτειθεται οτι ο Χριστος εχει ερθει για ολη την ανθρωποτητα.Βεβαια οταν μελετας αποσπασματικα κατι δεν μπορεις να προσεγγισεις το νοημα του,γι'αυτο δε θελω εγω να βγαλω συμπερασματα αλλα τα παραθετω σε σενα που εχεις μελετησει πολυ περισσοτερο απο εμενα την Αγια Γραφη για να μας πεις τα συμπερασματα σου.Ειναι κ πολλα ακομα,θα παρακαλουσα κ τον αγαπητο Μηνα να συμμετεχει γιατι εχει πιο πολλα τευχη του Δαυλου απο εμενα,που ο Δαυλος ασκει εντονη κριτικη στην διδασκαλια του Χριστου προσπαθοντας να αποδειξουν οτι ο Χριστος δεν ηταν κυρηκας ανθρωπισμου.Θα σου παραθεσω κυριως αποσπασματα απο το Τριωδειο αλλα κ απο αυτα που ψαλλονται κατα την Πεντηκοστη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτονος
Και πράγματι,αν διαβάσετε και λίγο-απροκατάληπτα-τα 4 Ευαγγέλια,είναι προφανέστατο ότι στράφηκε εναντίον τους(όχι συλλήβδην,ως φυλή,όμως)...
Αυτο εννοειτε,αν στρεφοταν εναντιον τους ως φυλη τοτε θα ηταν ρατσιστης.
Επισης μια απο τις πιο γνωστες περιπτωσεις που αναφερονται στην Αγια Γραφη κ χρησιμοποιουν κατα κορον οι πολεμιοι του Χριστιανισμου ειναι η παρακατω:οταν μια Ελληνιδα πηγε στον Ιησου κατα τη διαρκεια ενος συμποσιου και του ζητησε να της δωσει λιγο φαι για τα παιδια της,αυτος λενε οτι της απαντησε οτι δεν ειναι σωστο να στερησω το φαι απο τους γιους του Ισραηλ κ να το δωσω στα σκυλια.Αν κ τελικα βοηθησε ο Χριστος την εν λογω γυναικα.Αυτο ειδικα φιλε μου Παθοκτονε ειναι το κομματι που θα ηθελα να επικεντρωσεις την προσοχη σου.Επισης οσον αφορα το γνωστο κομματι που ο Χριστος συναντησε καποιους Ελληνες κ τους ειπε οτι "ηρθε η ωρα να δοξαστει ο υιος του Ανθρωπου",ο Δαυλος υποστηριζει οτι αυτοι δεν ηταν Ελληνες στο αιμα αλλα εξελληνισμενοι Ιουδαιοι,κ εδω μαλλον εχουν δικιο καθως τα συγκεκριμενα ατομα ειχαν παει εκει για να γιορτασουν το Πασχα κ φυσικα καποιος Ελληνας δε θα ειχε κανενα λογο να παει εκει.Αυτο βασικα δεν ειναι ιδιαιτερης σημασιας απλα το βαζω κ αυτο στο τραπεζι.Επισης μιας κ πιασαμε γενικα το θεμα της ζωης κ της προσωπικοτητας του Χριστου,θα ηθελα να θεσω επι ταπητος για οποιους ενδιαφερονται κ το θεμα της Ελληνικης καταγωγης του.Εγω προσωπικα δεν το εχω ψαξει αλλα ενας φιλος μου που εχει διαβασει καποια πραγματα σχετικα υποστηριζει οτι η Μαρια ηταν Γαλιλαια.Για οσους δεν γνωριζουν οι Γαλιλαιοι ηταν Φιλισταιοι-Μινωιτες που τους ειχαν κατακτησει οι Ιουδαιοι κατα το παρελθον κ σιγα σιγα εξιουδαιστηκαν.Αν ομως ισχυει αυτο που υποστηριζει ο φιλος μου,αυτο ερχετε σε αντιθεση με τη γενεολογια που μας παραθετουν τα ευαγγελια που συμφωνα με αυτη ο Χριστος προερχετε απο το γενος του Δαβιδ.Πιστευω οτι εθεσα αρκετα ενδιαφεροντα θεματα αδερφια κ περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας,τοσο εσενα αγαπητε φιλε Παθοκτονε οσο κ των υπολοιπων παιδιων!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση