Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #652  
Παλιά 24-10-14, 16:54
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Το παραλήρημα που μόλις διάβασα μού προκάλεσε θρησκευτική εμπειρία. Ήμουν εγκεφαλικά νεκρός, είδα ένα φωτεινό τούνελ, άκουσα τη φωνή της νεκρής γιαγιάς μου που ζει, και στις πύλες του παραδείσου ο Πέτρος μού είπε «We need to go deeper».

Όταν ξύπνησα, κοιμόμουν δίπλα στον Ρίτσαρντ Ντόκινς και ονειρευόμουν ότι ξύπναγα, αλλά το σώμα μου είχε παραλύσει από τη μόρα. Ο Ντόκινς ούρλιαζε επαναλαμβανόμενα στο 7ο τσάκρα μου «Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance!» οκτώ φορές.

Την ένατη φορά το σώμα μου διεστάλει εκθετικά, έγινε τα όρια του σύμπαντος. Και πέρα από τα όρια, καθρεφτιζόταν το πρόσωπό μου, αλλά αγνό, καθαρό... Σκέφτηκα «Εγώ είμαι ο Θεός... εγώ με έφτιαξα από εμένα για να βλέπω τη δική μου χάρη, εγώ μου με έδωσα και εγώ θα μου με πάρω μακριά από μένα...» Σε κάθε σκέψη που ζωγράφιζα φωναχτά απο μέσα μου, το σύμπαν δονείτο στα 528 Hz. Μία δεκάδα εκατοντάδων χιλιάδων μυριάδων από αργυρές κλωστές ξεκίναγαν από τα χέρια μου προς κάθε γωνιά του κόσμου. Τις τράβηξα απαλά και όλες οι ψυχές ήρθαν πίσω σε μένα, έγιναν ένα με μένα, έγινα μηδέν με αυτές.

Ξύπνησα! Ο Καρλ Σαγκάν μου κρατούσε το χέρι. «If you wish to make an apple pie from scratch...», ξεκίνησε να λέει. Τα λόγια κύλησαν από τα βάθη της καρδιάς μου, αγνά, αστείρευτα, αμόλυντα, ανεξέλεγκτα, καλά: «...you must first invent the universe», λέω. Με κοιτά με τρυφερότητα και λέει «Είσαι έτοιμος να γυρίσεις. May the Force be with you.»

Ξύπνησα! There is no spoon.
Απάντηση με παράθεση