Θέμα: Έτος 2012
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #421  
Παλιά 29-05-09, 12:04
Το avatar του χρήστη Radzoor
Radzoor Ο χρήστης Radzoor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-08-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viktor_Belenko
Καλημέρα,

Το θέμα της ηλικίας των μελών του φόρουμ είχε συζητηθεί παλαιότερα σε σχετικό νήμα-δημοσκόπηση και συγκεκριμένα εδώ: (και εδώ τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα).

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο εδώ, ούτως ή άλλως είχα τοποθετηθεί σε εκείνο το νήμα. Απλά να επισημάνω ξανά ότι θεωρώ λάθος την επίκληση της ηλικίας (μεγάλης ή μικρής) από ή προς ένα άλλο μέλος σαν «επιχείρημα».

Θεωρώ ότι όταν φτάνει στο σημείο κάποιος να πει «μην μιλάς εσύ, είσαι μικρός/όταν εγώ έκανα αυτό εσύ δεν είχες γεννηθεί ακόμα» (όχι ακριβώς με αυτήν την διατύπωση αλλά τέλος πάντων πιστεύω είναι κατανοητό τι θέλω να πω) ή αντίστροφα, έχει ξεμείνει από πραγματικά επιχειρήματα, ή δεν είχε εξαρχής.

Με απλά λόγια, θεωρώ λάθος να μιλάμε ΓΙΑ τους συνομιλητές μας, αντί ΜΕ τους συνομιλητές μας.

Τα παραπάνω είναι εκτός θέματος, τα γράφω παρενθετικά και προς αποφυγή παρεξήγησης.

Φιλικά.
Δεν είπε κανεις να μην μιλάει κάποιος μικρότερος το αντίθετο, εγώ είπα να υπάρχει σεβασμός και να μην υπάρχει ειρωνεία προς τους μεγαλύτερους σε ηλικία και σε γνώσης για να υπάρχει μια ωραία και ήρεμη συζήτηση. Δεν ξέρουμε τι είναι ο άλλος και τι γνώσεις έχει και καλύτερα να τον αφήνουμε να δίνει τα στοιχεια-γνώσεις που έχει πάνω σε κάποιο θέμα. Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει και άλλοι να το περνούν στην πλακα αλλα μερικοί θέλουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω αλλα εάν υπάρχει ειρωνεία προς το άτομο που περιμένουμε να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας τότε τον κάνουμε να μην έχει όρεξη να το κάνει. Δεν είναι υποχρεωμένος άλλωστε να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας και αν αποφασίζει να το κάνει καλο είναι να το σεβόμαστε.
Απάντηση με παράθεση