Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-11-05, 20:40
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

"Αγιον" Φως. Ενα θεμα που ειχε ανοιχτει και στο προηγυμενο τοπικ και εκει ειχα καταθεσει την αποψη μου σχετικα με το ζητημα καθοτι το εχω μελετησει αρκετα.

Κατ' αρχας πρεπει αρχικα να ορισουμε το τι ενοουμε ως θαυμα. Απο οσο γνωριζω "θαυμα" που επαναλαμβανεται καθε τοσο παυει να ειναι θαυμα! Ακομα λοιπον κι αν καποιος διαφωνησει με την παραπανω αποψη θα πρεπει να παραδεχτουμε το εξης:

Προκειται για ενα γεγονος που συμβαινει καθε χρονο , την ιδια εποχη, την ιδια μερα και την ιδια ωρα! Κατα τη διαρκεια λοιπον αυτου του θεϊκου θαυματος υποτιθεται οτι ο παναγαθος Θεος θελει να επιβεβαιωσει την παρουσια του επι της Γης και αναβει την λαμπαδα του χριστιανου ιερεα...

Οπως ομως με ολα τα παραξενα περιστατικα, ετσι και εδω, η λεξη κλειδι ειναι το "ιστορικο" του ολου ζητηματος.

Εχουμε και λεμε: Το "θαυμα του αγιου φωτος" πρωτοεμφανιζεται μολις τον 13ο μ.χ αιωνα .Πρωτος το εφερε στην επιφανεια καποιος Βενετος Μοναχος. Απο τοτε πληθος πιστως συρρεουν καθε χρονο στην περιοχη αφηνοντας τα λεφτα τους και προσκυνοντας το μεγα θαυμα. Χαρακτηριστικο επισης ειναι οτι οταν οι "κρατουντες" αλλαξαν το ημερολογιο (απο το παλιο στο νεο) το θαυμα τους ακολουθησε και αυτο αλλαζοντας ημερομηνια.
Πραγματι απο το 1825 ο Αδαμαντιος Κοραης μεσα απο το χαμενο (ως το 2003) βιβλιο του "Περι του εν Ιεροσολυμοις Αγιου Φωτος" καταγγελει ως απατη και ψευδοκατεβατα φωτα το εν λογω θαυμα. Περαιτερω αναλυση στο ολο ζητημα εδωσε ο συγγραφεας και ερευνητης Μιχαλης Καλοπουλος πριν 2 χρονια μεσα απο το βιβλιο "Το Αγιο φως της Ιερουσαλημ: Θαυμα ή απατη;"


Θα επανελθω κανοντας μια συντομη αναφορα και στο ιστορικο του συγκεκριμενου τοπου, καθως επισης και της ιστοριας ανερευσης του τιμιου ξυλου που ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα.(Γνωριζω οτι και παλι θα καταληξω στο ερωτημα που εχω θεσει σε αλλα θεματα δλδ εαν ο Χριστος ηταν ή οχι ιστορικο προσωπο... Και θα αναρωτιεστε εαν η απαντηση σε αυτο το ερωτημα ειναι αρνητικη, ποσα μα ποσα πραγματα θα αλλαξουν-κατι που σιγουρα δεν εχουν συνειδητοποιησει -παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη- οσοι υποστηριζουν οτι δεν θεωρουν την συγκεκριμενη πληροφορια ουσιαστικη, αλλα ενδιαφερονται μονο για τη διδασκαλια του!)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση