Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1345  
Παλιά 09-07-15, 18:13
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Vassilis_1, ήμουν πιστεύω αρκετά σαφής σε ότι έγραψα.
Στο παράδειγμα, στην εξήγηση, στην απόδειξη περί "ιδίου", στην απόδειξή σου περί θεωρίας και μόνο, στην στάση-θέση ζωντανού
που έχει δυνατότητες πραγματικής απόδειξης και βέβαια στην αγνή και άδολη προσέγγιση που καταρρίπτει κάθε είδους "κολλήματα".
Για να υπάρξει λοιπόν δημιουργός, δημιουργία κ.ο.κ πρέπει να "δει και να δεχτεί" ο κόσμος (μαζικό φαινόμενο).
Αλληλένδετο το "δει" με το "δεχτεί" τουλάχιστον για μια διόλου ευκαταφρόνητη μερίδα ανθρώπων.
Αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη όπως καταλαβαίνεις. Είναι "η" απόδειξη. Η σύγκρισή σου μεταξύ "επιστήμης" κι "επιστήμης" φαίνεται πλούσια
και είναι και κομψή αλλά δεν μπορεί να αποδείξει. Και μην νομίζεις ότι στο λέω για να υποστηρίξω κάποιους επιστήμονες ή άλλους πορωμένους.
Αυτοί έχουν άλλου είδους προβλήματα τα οποία ίσως δεν μπορείς να αντιληφθείς διότι εξακολουθείς να θες να αποδείξεις
αυτό που θες με λάθος τρόπο. Απλως γράφεις κι απορώ γιατί παραθέτεις αφού δεν απαντάς πουθενά.
Θα μπορούσες να ανοίξεις θέμα να το αναλύσεις μόνος σου. Αλλά βέβαια για να χαριτολογήσουμε, φαίνεσαι εγκρατής
ως προς την δημιουργία συνεχόμενων θεμάτων σε σχέση με μερικούς άλλους.

Συνεχίζω προσθέτοντας...

Προσωπικά αν ήμουν ο δημιουργός θα χαιρόμουν που τα όντα που δημιούργησα με αμφισβητούν και θα έμπαινα στην διαδικασία
να φανερωθώ σε ένα μεγάλο ή τεράστιο σύνολο ανθρώπων. Έτσι μάλιστα. Μόνο έτσι. Όπως βλέπεις φίλε μου, δεν φταίω εγώ
αλλά η λογική που αντικρούει τα πάντα. Μπράβο για τον κόπο σου, εκτιμώ όλες τις προσπάθειες εκτός των τρελλών
απαιτητικών του φόρουμ αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Η σύγκριση-το παζλ μεταξύ των ορισμών που δυναμικά κάνεις
αλλά και της συσχέτισης που εφαρμόζεις για να αποδείξεις κάτι, πέφτουν διαρκώς στο κενό.

Δύο λοιπόν τα εύλογα ερωτήματα...

α-αν όσα έγραψες αποδεικνύουν την μιάμιση μπλε γραμμή, ποιος ο λόγος μεταξύ τόσων πολλών ανθρώπων να μην έχει επικρατήσει
ως δεκτή αλήθεια; είναι όλοι αντίχριστοι, άθεοι κτλ; είναι ποτέ δυνατόν; ανάμεσά τους δεν υπήρξε κανείς
να αναλάβει την "κύλιση" της απόδειξης;

β-γιατί ο δημιουργός δεν εμφανίζεται στο ευρύ κοινό να τελειώνουμε; νομίζω ότι καλύτερη απόδειξη από αυτή δεν υπάρχει.
Πιστεύεις ότι ούτε έτσι θα πίστευαν οι άνθρωποι; μα είναι δυνατόν να μην υπήρχε μία ικανοποιητική τουλάχιστον αποδοχή;

οποιος θέλει ας ξαναδιαβάσει το προηγούμενο ποστ μου που θεωρείται πλήρες (εγώ έτσι το βλέπω πάντως).

Υ.Γ Ίσως κάποτε μάθουμε τι και πως, προς το παρόν δροσίστηκα στην θάλασσα κοιτώντας δυο όμορφα βυζάκια.
Δεν ήταν μακριά μου, προσπάθησα να αποδείξω ότι μπορώ να τα γραπώσω αλλά τζίφος. Κρίμα που δεν τα κατάφερα.

(μέχρι την επόμενη φορά)

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 09-07-15 στις 18:27
Απάντηση με παράθεση