Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #258  
Παλιά 22-11-06, 01:49
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξακολουθεις να κανεις το ιδιο λαθος. Να κρινεις τα γεγονοτα του χθες με τα ματια του σημερα
Μάλλον φίλε μου εσύ κάνεις αυτό το θανάσιμο λάθος. Εγώ κρίνω το χθές με τα μάτια του χθες και το σήμερα με τα μάτια του σήμερα. Όταν απορώ γιατί δεν αμφισβητήται από τους σύγχρονούς του ο Χριστός κρίνω με τα μάτια του σήμερα ή με τα μάτια του χθες; Ας πάρουμε ένα παράδειγμα, είσαι Αρχιερέας των Ιουδαίων την εποχή του Χριστού, πλούτος, κλέψιμο από τον κορβανά του ναού του Σολομώντα, εξουσία, σεβασμός, ασυλία. Έστω οτι ο Χριστός δεν υπήρχε σαν προσωπικότητα και κάποιοι τρελλοί διδάσκουν μια νέα θρησκεία που βρίσκει απήχηση στους κατοίκους της Ιερουσαλήμ δηλαδή στην εν δυνάμει πελατεία σου και κυρήσουν πως κάποιος Ιησούς αναστήθηκε από τους νεκρούς κτλ κτλ κτλ. Ο θώκος σου κλωνίζεται, τα έσοδα σου χάνονται δεν θα βγείς να καταγγείλεις αυτούς τους μισοπάλαβους οτι κηρύσσουν κάτι το ανύπαρκτο; Δεν θα τους ελέγξεις και θα τους πεις ρε μάγκες τι μπούρδες μας λέτε ποιός είναι αυτός ο Ιησούς που κυρήσετε στον κοσμάκη και εμείς δεν τον είδαμε ποτέ; Πότε σταυρώσαμε εμείς Ιησού; Ο Στέφανος εμφανίζεται μπροστά σου για απολογία, γιατί δεν τον ρωτάς ποιός είναι αυτός ο Ιησούς; Ο Στέφανος μιλάει και μιλάει και λέει για τον Μεσσία και οτι ο Μεσσίας των προφητών είναι ο Ιησούς ο εσταυρωμένος, γιατί τον καταδικάζεις για ύβρι προς τις γραφές και τους προφήτες και οχι για διασπορά ψεύδους; Δεν σου κάνει εντύπωση οτι πουθενά το ιερατείο δεν τον αμφισβητεί σαν ύπαρξη; Πές μου μια λογική εξήγηση για αυτό;

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω με το φτωχό μου μυαλό είναι οτι πράγματι γνώριζαν την ύπαρξη του Ιησού απλά δεν αποδέχονταν οτι αναστήθηκε και πίστευαν οτι απλά τον εξαφάνισαν οι μαθητές του από τον τάφο(πράγμα το οποίο δεν μας ενδιαφέρει στην παρούσα συζήτηση), και σου μιλάω για γεγονότα που έγιναν ιστορικά αποδεδειγμένα λίγους μήνες από την ανάσταση του Χριστού και για γεγονότα που αναφέρονται σε ένα καθαρά ιστορικό κείμενο όπως οι πράξεις των αποστόλων. (Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς ανόητος που να αμφισβητεί τις πράξεις των αποστόλων και την ιστορικότητα τους διότι όλα τα γεγονότα που αναφέρονται επαληθεύονται από πολλές ιστορικές πηγές ) άλλωστε το ίδιο το κείμενο δεν έχει κανένα θεολογικό στοιχείο είναι καθαρά ιστορικό και το λέει και ο ίδιος ο συγγραφέας στην αρχή του.

Και κάτι ακόμα άντε να δεχθώ οτι το βούλωσαν οι αρχιερείς για κάποιον άγνωστο λόγο, οι απλοί πολίτες που από τις 50 μέρες μετά την ανάσταση άρχισαν να βαπτίζονται και να δημιουργείται στην Ιερουσαλήμ χριστιανική κοινότητα δεν τα είχαν ζήσει τα γεγονότα με τον Ιησού; Δεν θυμούνταν τι έγινε στην Ιερουσαλήμ πριν 50 μέρες; Ή μήπως σκέφτεσαι με το μυαλό του σήμερα οτι η Ιερουσαλήμ εκείνη την εποχή ήταν καμιά κοσμοπολίτικη πόλη με κανα 1.000.000 κατοίκους και δεν γνώριζαν τι γινόταν στην πόλη τους. Εφόσον από τους ιστορικούς της εποχής η Αθήνα θεωρούνταν η μεγαλύτερη πόλη του αρχαίου κόσμου με πληθυσμό γύρω στις 20.000-30.000 η Ιερουσαλήμ άντε να είχε 10.000-15.000. Έχεις την εντύπωση οτι σε μια πόλη 15.000 κατοίκων μένει τίποτα κρυφό; Άρα αυτοί που πίστεψαν και βαπτίσθηκαν αμέσως μετά την ανάσταση ή υποτιθέμενη ανάσταση (αν δεν πιστεύεις στην ανάσταση) ήταν ψυχοπαθείς, αυτό ουσιαστικά μου λες γιατί καθόντουσαν στην Ιερουσαλήμ και άκουγαν σαν χάνοι κάποιους παλαβούς να κηρύσσουν τον Ιησού και να λένε οτι ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΣΤΑΥΡΩΣΑΤΕ είναι ο αληθινός θεός, και δεν αναρωτήθηκε κανένας μα ποιόν Ιησού σταυρώσαμε; Και μη μου πεις πως αποδεικνύεται οτι αυτό έγινε λίγο καιρό μετά γιατί πολύ απλά έχουμε και την χειροτονία του πρώτου Πατριάρχη Ιεροσολύμων 5-6 χρόνια αργότερα. Ή μήπως αμφισβητείς και την ιστορικότητα του Ιάκωβου του Αδελφόθεου;

Μου λες το άλλο το κουφό οτι οι αιρετικοί εκείνοι την εποχή δίναν την μάχη κατά της διδασκαλίας του Ιησού γιατί έτσι ήταν το καθεστώς της εποχής, μα τι πιο απλό από το να αμφισβητήσουν την ιστορικότητα που ακυρώνει αυτόματα και την διδασκαλία ή μήπως ήταν τόσο μάγκες που θέλαν να τα βάλουν φιλοσοφικά με μια διδασκαλία ενός ανύπαρκτου προσώπου; Μην μας τρελλάνεις εντελώς.
Απάντηση με παράθεση