Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #838  
Παλιά 26-12-10, 16:28
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kerezoon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τrithemius, παρακαλω μη συγχεεις θυμο με ρητορικη ορμητικοτητα. Επετρεψε το παιγνιωδες πνευμα να επικρατησει. Οι ρητορικες αντιμαχιες ανεκαθεν ειχαν τετοια προκλητικα στοιχεια. Η συζητηση ειναι ενα ειδος πολεμικης τεχνης. Απολαυσε την. Παρακαλω, στο θεμα μας.

Αγαπητη Kerezoon !
Συγχαρητηρια για τις συνταρακτικες σου αποκαλυψεις !
Εμαθα δυο πραγματα απο αυτες....

1- Σιγουρα εισαι πολυ μορφωμενη, πανεπιστημιακου επιπεδου θα ελεγα, ισως δικηγορος η κατι σχετικο... Ισως και πολιτικος ! Ο στρυφνος και ακαταλαβιστικος τροπος που χειριζεσαι το λογο κανει μπαμ ! Το θεμα ομως ειναι να σε καταλαβαινουν και οι αλλοι αγαπητη φιλη μου...

Κώδικας:
Να μην ξεχασω εδω να αναφερω οτι οι ρητορες που επικαλεισαι 
ηταν και η  βασικη αιτια της πτωσης του αρχαιου Ελληνικου πνευματος.
Τα χαρακτηριστικα του ρητορα ειναι αυτα που ειναι υπευθυνα για το σημερινο 
γενικο χαος... Γιατι ο ρητορας δεν λεει την απλη και αγνη αληθεια, 
αλλα μανιπιουλαρει  τον ακροατη του υπηρετωντας συμφεροντα.
Μην περιφανευεσαι λοιπον για την ρητορικη σου ορμητικοτητα...
Απο την υπολοιπη απαντηση σου φαινεται καθαρα οτι στην ουσια λατρευεις το Χαος, και οχι την Μεγαλη Μητερα που επικαλεισαι.
Γιατι εαν εριχνες μια προσεκτικη ματια στο αβαταρ μου, θα καταλαβαινες (με λιγη σχετικη γνωση...) οτι και εγω σεβομαι και τιμω την Μεγαλη Μητερα, σε αρμονια και συναφεια ομως με τον Πατερα !

Διοτι το κλειδι της ανθρωπινης εξελιξης, ευδαιμονιας, ειρηνης, υγειας, αρμονιας και ενα σωρο αλλων βρισκεται στην ισορροπια και μονον εκει !

2- Το δευτερο πραγμα που καταλαβα θα το αντιληφθεις αν συνειδητοποιησεις σε ποιο γενος αναφερομαι οταν απευθυνομαι προσωπικα σε σενα ! (...για να μην σπαζοκεφαλιαζεις συμπερανα οτι τελικα εισαι γυναικα !)
Αυτο φυσικα δεν αλλαζει τιποτα, ενα απλο συμπερασμα ειναι...

ΥΓ - Συφωνω απολυτως με το σκεπτικο του Τριθεμιου σε οτι αφορα την αστοχια της επαγωγικοτητας, διαφωνω ομως και με τους δυο σας στο θεμα του Μωυση και του Αμενχοτεπ-Ακενατον !

Ο Μωυσης ηταν αρχιερεας του Ατον, Ισραηλιτης οντως στην καταγωγη και σε καμμια περιπτωση ο ιδιος ο Μεγας Φαραω !
Πως το γνωριζω ?

Το γνωριζω απο πρωτο χερι, ως αυταποδεικτη αληθεια μιας και εγω υπηρξα η οντοτητα εκεινη που εγινε γνωστη ως Αμενοφις ο Δ', ή Αμενχοτεπ, ή Ακενατον ή ακομη πιο σωστα Ανκχ-Εν-Ατουν και ο νεαρος Τουτ-Ανκχ-Αμουν (αυτον που λετε Τουντανχαμον), ηταν στην πραγματικοτητα ο δολοφονημενος γιος μου...

(...και τωρα μπορειτε να γελαστε ελευθερα... τσαμπα ειναι...καλο κανει...)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunborn : 26-12-10 στις 16:30 Αιτία: διορθωση
Απάντηση με παράθεση