Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1079  
Παλιά 02-12-14, 18:42
Brain games! Ο χρήστης Brain games! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

[QUOTE=Vassilis_1;113140]Φυσικότατα. Ιδού:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...AC%CF%81%CE%BA

http://www.newsit.gr/default.php?pna...177001&catid=7


Θα αστειεύεσαι προφανώς, εσύ μου παραθέτεις απλώς μία σελίδα του wiki και τελείωσες την όλη κουβέντα!
Οι επιστήμονες του CERN την ώρα που οδηγούσαν στην σύγκρουση μεταξύ τους πυρήνες βαριών στοιχείων όπως ο σίδηρος ή ο χρυσός, δεν παρατηρούσαν άμεσα τα κουάρκς που διέφευγαν από τους πυρήνες(λόγω της τρομαχτικής πίεσης και θερμοκρασίας μέσα στον επιταχυντή σωματιδίων), ανακάλυψαν ναι μεν μία νέα μορφή ύλης(ύλη κουάρκ)μα μην μου πεις ότι μπορεσε ποτέ κάποιος επιστήμονας (όπως ο Γκελ-Μαν που διέκρινε τα κουάρκς σε 6 κατηγορίες) να απομονώσει και άρα να μελετήσει άμεσα ένα κουάρκ...Οι αστροφυσικοί που παρατηρούν ουράνια σώματα να περιστρέφονται γύρω από το κενό(εκεί που δεν ασκείται κανονικά η δύναμη του βάρους) ή την διάθλαση των γαλαξιών, έχουν παρατηρήσει άμεσα τις μαύρες τρύπες?...Ο χρόνος θεωρείται 4η διάσταση του σύμπαντος μας επειδή κάποιος παρατήρισε ποτέ του κάποιον τετραδιάστατο κύβο?...Η ύλη δεν ερμηνεύεται μονάχα με το κλασσικό τρόπο παρατηρητής-μικροσκόπιο-τηλεσκόπιο κλπ αλλά πλέον και με άλλους πολλούς τρόπους....Και όλοι ερμηνεύονται με βάση τα επιστημονικά δεδομένα...

Αγαπητέ Brain games!, οποιαδήποτε ανακάλυψη γίνεται δια μέσου της υπάρχουσας ύλης, βασίζεται στην άμεση παρατήρηση.


Απαντησα ήδη επάνω σε αυτό...Όταν ο Αϊνστάιν διαπίστωσε ότι το φως είναι η ανώτατη ταχύτητα του σύμπαντος ή όταν ο Γαλίλαίος απέδειξε ότι ο χρόνος πτώσης δύο σωμάτων από το ίδιο ύψος είναι ίδιος δεν βασίζονταν σε καμιά άμεση παρατήρηση, βασίζονταν απλά στην λογική τους...


Συμπέρασμα: Άλλο πράμα είναι να αποδεικνύεις την ύπαρξη των γκλουονίων και των κουάρκς, που έχουν να κάνουν με την ύλη, η οποία υπόκειται στην άμεση παρατήρηση, και άλλο πράμα να θέλεις να αποδείξεις το πώς δημιουργήθηκε η ύλη, ενώ ΔΕΝ ήσουν παρών όταν δημιουργείτο, ώστε να την παρατηρήσεις.

Οι 3 θεμελιώδεις αλληλεπιδράσεις του σύμπαντος(Ηλεκτρομαγνητισμός, Ισχυρή και Ασθενής πυρηνική δύναμη) πώς γίνεται να έχουν ενοποιηθεί στην σύγχρονη φυσική(Καθιερωμένο Μοντέλο)??

Άλλο πράμα η διαπίστωση ότι ο άνθρωπος στην καθορισμένη ηλικία γίνεται έφηβος, θέμα που παρατηρείς, και άλλο πράμα να θέλεις να βγάλεις συμπέρασμα για το πώς έλαβε αρχή η ζωή του ανθρώπου, ενώ ΔΕΝ ήσουν παρών όταν δημιουργείτο, ώστε να την παρατηρήσεις.

Δηλαδή θα ήμουν παράλογος αν προσπαθούσα να υποθέσω(ενώ δεν ήμουν παρών) ότι εσύ δημιουργήθηκες από ένα γονιμοποιημένο ωάριο που άρχισε να διαιρείται μιτωτικά σε ισοδύναμα κύτταρα κλπ κλπ?....



Τα θέματα εκείνα στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση είναι αυτά που περιγράφονται στο ερωτηματολόγιο εδώ, όπου έγινε το Βατερλό της «επιστήμης» με συνέπεια να σωριασθεί η καημένη.

Μπορεί η θρησκεία να δώσει εξήγηση σε αυτά τα ερωτήματα? Γιατί από όσο ξέρω το μόνο που υποστηρίζει είναι ότι ένας θεός δημιούργησε τον κόσμο αλλά δεν βοηθάει ιδιαίτερα(στα ερωτήματα που ΕΣΥ ο ίδιος παραθέτεις)....Άρα μην κρίνουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια...

Τώρα, επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι υποστηρικτής της, σε παρακαλώ λυπήσου την, και προσπάθησε να εμφανίσεις τις της «επιστήμης» απαντήσεις, μπας και της δώσεις κάποιο δεκανίκι ώστε να την ανορθώσεις την καημένη.


Σου απάντησα λεπτομερεστατα για το ποιές είναι οι γνώμες μου που απηχούν σε όλους τους επιστήμονες του κόσμου...Αν εσύ θεωρείς ότι μία μέρα ξαφνικά μπόρεσες και διέψευσες όλες αυτές τις θεωρίες που αποδέχονται κορυφαίοι φυσικοί όπως ο Stephen Hawking(αν ναι, εξήγησε μου πως)τότε παραδίδομαι αγαπητέ...

Όχι τίποτα άλλο, να γελάσουμε αδελφέ!

Το ότι γελάς με τις απόψεις κάποιου όταν αυτός σου μιλάει σοβαρά και λογικά σε ερωτήσεις που εσύ ο ίδιος παραθέτεις δείχνει πολλά για το επίπεδο της εν λόγω συζήτησης...Εν τω μεταξύ είμαι ο μόνος από τους δυό μας που αναφέρω μερικές θεωρίες σαν απαντήσεις στα ερωτήματα σου, εσύ μπορείς να μου προτείνεις κάποιον νέο τρόπο να αντικρύσω ολάκερο το σύμπαν(αν το έχεις ήδη πει σε άλλη σελίδα, σε παρακαλω παράθεσε το μου)...
__________________
Oρθή σκέψη και τετράγωνη λογική!
Απάντηση με παράθεση