Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1175  
Παλιά 29-12-14, 21:30
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Ε τί να κάνω εγώ αν νιώθουν πως υποτιμούνται κάποιοι άνθρωποι από άλλους "θρασείς", μόνο και μόνο επειδή οι "θρασείς" έχουν διαφορετική γνώμη? Θα λύσω εγώ τώρα το πρόβλημα της υπεροψίας τους ή μήπως με νοιάζει η πολιτική τους δύναμη και η κοινωνική τους αναγνώριση?

Με αυτή την λογική αν ο Β άνθρωπος είχε διαφορετική άποψη από τον Α, τότε αυτό θα έπρεπε να θεωρηθεί προσβολή της νοημοσύνης του Α και αντιστρόφως.

Σχετικά με την λέξη πίστη θα συνεχίσω να την χρησιμοποιώ, γιατί αμφιβάλλω ότι γνωρίζετε, είμαι σίγουρος ότι πιστεύετε και ελπίζετε όπως όλοι οι υπόλοιποι δισεκατομμύριοι άνθρωποι στην Γη.

Σχετικά με naeb, ο άνθρωπος δεν φαίνεται να είναι στην αγκαλιά του Θεού αλλά είναι εκτεθιμένος σε ένα σωρό κινδύνους σε αυτόν τον αβέβαιο κόσμο. Οι μεταλλάξεις είναι θόρυβος, λανθασμένη μετάδοση πληροφορίας, διακοπή επικοινωνίας. Αν και υπάρχουν μηχανισμοί διόρθωσης, ο Θεός ούτε ευθύνεται ούτε φαίνεται να αποτρέπει τις δυσάρεστες γονιδιακές μεταλλάξεις. Κατα αναλογία ο άνθρωπος έχει δημιουργηθεί με ανοσοποιητικό σύστημα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε πως δεν θα προσβληθεί από ασθένειες ούτε πως θα καταφέρει να νικήσει την αρρώστεια.

Μου φαίνεται πως ζούμε μακρυά από τον Θεό και πως Εκείνος δεν επεμβαίνει στις υποθέσεις μας(χωρίς να Τον καλέσουμε), τουλάχιστον προς το παρόν.

Και η δικιά μου ερώτηση. Ποια είναι τα ακλόνητα στοιχεία για τα οποία συμφωνούν όλοι οι άθεοι επιστήμονες και στα οποία δεν υπάρχουν διχογνωμίες;
Απάντηση με παράθεση